رازهاي ويكي ليكس

  شاطر
  avatar
  admin
  Admin

  تعداد پستها : 7051
  Registration date : 2007-06-20

  رازهاي ويكي ليكس

  پست  admin في الثلاثاء 7 ديسمبر 2010 - 14:52

  نگارش توسط حامد ملحانی


  چند وقتی است سایت ظاهرا سوئدی ویکی لیکس اقدام به انتشار اسناد محرمانه ی وزارت خارجه ی آمریکا کرده است. این افشاگری ها که با کارت های سوخته ی افغانستان و عراق شروع شده بود حالا در این مرحله از بازی به اصلی ترین مشکل آمریکایی ها یعنی ایران رسیده است. در این رابطه ذکر چند نکته خالی از فایده نیست:
  ۱. شیوه ی آمریکایی ها در این بازی جدید با آنچه پیش از این بوده تفاوت هایی دارد. تا قبل از ویکی لیکس، اتاق جنگ نرم آنها یک موضوع را به عنوان بهانه علیه ایران انتخاب و سپس با انبوه حملات رسانه ای و دیپلماتیک در مورد آن موضوع فضاسازی می کرد. نمونه های متعددی از این شیوه را می توان به عنوان مثال ذکر کرد، از انفجار مرکز یهودیان آرژانتین گرفته تا قضیه ی هسته ای و از مسئله ی حقوق بشر گرفته تا نظرات رییس جمهور درمورد هولوکاست و یازده سپتامبر شاهد این مدعا هستند. ولی در این شیوه ی جدید، آمریکایی ها با فهمیدن میزان انزجار و تنفر مردم دنیا، ابتدا خودزنی کرده و در مورد جنایت های خود در افغانستان و عراق اطلاعاتی را منتشر می کنند و بعد از جلب اعتماد افکار عمومی ماهی سیاست هایشان را از آب گل آلود رسانه ها می گیرند.
  ۲. انتخاب سوئد به عنوان يك كشور اروپايي خنثي در معادلات جهاني نيز قابل تامل است. اگر اين اطلاعات توسط يك سايت آمريكايي، كانادايي، انگليسي، استراليايي، فرانسوي، آلماني و يا ايتاليايي منتشر مي شد كار آمريكايي ها براي قانع كردن مردم به پذيرش اين اطلاعات سخت تر مي شد. در حالي كه سوئد كشوري است مرفه، ثروتمند، مدرن و كاملا در حاشيه كه با شنيدن نامش نكته ي منفي و سياهي به ذهن هيچ كس در دنيا و به خصوص اهالي خاورميانه نمي رسد. اين موضوع مثلا براي كشوري مثل دانمارك، سوييس يا هلند با سابقه ي بد اسلام ستيزي اصلا صادق نيست.
  ۳. كمي تامل در آرم سايت ويكي ليكس ما را به نكات تازه اي مي رساند. اين آرم به شكل يك ساعت شني است كه دو كره ي زمين در داخل آن قرار دارند. در هر دو كره سمتي از زمين كه شامل آسيا، اروپا و آفريقاست نشان داده شده اند و از آمريكا كه مهمترين موضوع اين سايت است خبري نيست. اين كره ها طوري در تصوير قرار گرفته اند كه خاورميانه و به خصوص ايران در مركز قرار گرفته است. از اين گذشته كره ي پاييني كه هنوز كامل نشده در يك قسمت خود با جاي خالي مواجه است كه قرار است با اين تزريق قطره اي اطلاعات! كامل شود. اين قسمت ناقص بخش هايي از ايران، عراق، سوريه، تركيه، لبنان و فلسطين اشغالي را شامل مي شود. با ديدن چنين آرمي تنها يك عبارت به ذهن مي آيد: تلاش براي ساختن خاورميانه ي جديد!
  هرچه مي گذرد دشمن در جنگ نرم خود با ايران اسلامي به طراحي هاي پيچيده تري دست مي زند. شايد اين تعبير صحيح باشد كه غرب پس از شكست در ۹ دي ماه ۸۸ وارد فاز جنگ فرانرم با ايران شده است كه سايت ويكي ليكس تنها آغاز راه است. ولي چه باك از اين همه دسيسه وقتي ملتي زير خيمه سيد خراساني چشم به آمدن منتقم خون حسين دوخته باشد!


   اكنون الخميس 19 يوليو 2018 - 1:50 ميباشد