ویکی لیکس، کار خود آمریکاست

  شاطر
  avatar
  admin
  Admin

  تعداد پستها : 7051
  Registration date : 2007-06-20

  ویکی لیکس، کار خود آمریکاست

  پست  admin في الثلاثاء 7 ديسمبر 2010 - 14:55

  بین الملل - من درباره اسناد افشا شده از سوی ویکی لیکس درباره جنایات صورت گرفته در عراق بدبین هستم.  محمدجواد لاریجانی: من درباره اسناد افشا شده از سوی ویکی لیکس درباره جنایات صورت گرفته در عراق بدبین هستم. من فکر می کنم که این کلک تازه آمریکایی ها برای فریب مردم است. به نظرم نکته خیلی مهمی که باید درباره اسناد ارائه شده از سوی ویکی لیکس مورد توجه قرار گیرد پیام این اسناد است. من به کلیات این اسناد نگا کردم. البته تعداد اسناد خیلی زیاد است و مرور همه آنها به وقت و دقت خیلی زیادی نیاز دارد اما مرور کلیات این اسناد کاملا در تلاش است تا یک پیام خاص را القا کند و آن اینکه دست آمریکایی ها در این جنایات آلوده نبوده است و این خود عراقی ها بوده اند که در این جنایات دخالت داشته اند.

  پیام این اسناد این است که تنها گناه آمریکایی ها این است که شکنجه شدن عراقی ها توسط نیروهای امنیتی عراقی را دیدند اما جیکشان در نیامد. اما حقیقت این نیست. گناه آمریکایی ها این نیست که جنایات را دیدند و جیک نزدند و سکوت کردند. موضوع این است که آمریکایی ها در همه این جنایات شرکت داشته اند. از این رو من تصور می کنم که این دقیقا تلاش امریکایی هاست که می خواهند سرپوشی بر روی اتهام اصلی خود که جنایات گسترده در عراق است بگذارند.

  مسئله اصلی این است که آمریکایی ها به غیر از نادیده گرفتن حقوق بشر مرتکب گناهان و جنایات بسیار بزرگتری شده اند که آن نادیده گرفتن همه کنوانسیون های بین المللی است. امروز امریکا آلوده به مسائل و رفتار تروریستی است. امروز آمریکا در جایگاه یک متهم قرار دارد. در اینکه مجموعه اسنادی که توسط ویکی لیکس چه آنهایی که قبلا درمورد افغانستان منتشر شده بود و چه این میزانی که اکنون در مورد عراق در حجم وسیعی پخش شده اسناد کریهی است، نباید شک کرد. منتهی نباید از این سوال غالف شد که این اسناد چگونه و چرا پخش می شوند.

  من وقتی اسناد مربوط به عراق را مرور کردم اینگونه برداشت کردم که این اقدام با نظر خود آمریکایی ها صورت گرفته است. چرا که پیام این اسناد عمدتا این است که مردم عراق توسط نیروهای امنیتی خود عراق شکنجه و کشته شدند و تقصیر آمریکایی ها صرفا این بوده است که شاهد این قضیه بوده اند و چیزی نگفته اند. درحالیکه آمریکایی ها در شکنجه ها دخالت داشته اند در قتل ها دست داشته اند در بازداشت های بی مورد و دلیل دخالت داشته اند و دستشان به جنایات بسیار زیاد دیگری در عراق آلوده است.

  به همین دلیل معتقدم که این اسناد ظاهر غلط اندازی دارند. متاسفانه تکنولوژی اینترنت که بنا بود مجموعه وسیعی از اطلاعات را در اختیار همه قرار دهد امروز مجموعه وسیعی از ابرهای ضد اطلاعات را تولید می کند طوریکه باید گفت این روزها مردم برای دسترسی به اطلاعات، کارشان سخت تر از گذشته شده است چرا که انبوهی از اطلاعات نماها را وارد شبکه کرده اند و تا شما بخواهید از این مرزها عبور کنید شاید سال ها وقت لازم داشته باشید.

  البته بدبینی من به نسبت به این اسناد حکومتی نیست و صرفا نظر شخصی من به عنوان یک علاقمند به موضوعاتی از این دست است که درباره آنها تحقیق می کنم.

  مرتبط

   اكنون الجمعة 20 يوليو 2018 - 3:20 ميباشد