ویکی لیکس در مورد اتمر و زا خیلوال

  شاطر
  avatar
  admin
  Admin

  تعداد پستها : 7051
  Registration date : 2007-06-20

  ویکی لیکس در مورد اتمر و زا خیلوال

  پست  admin في الثلاثاء 7 ديسمبر 2010 - 23:32
  ویکی لیکس در مورد اتمر و زا خیلوال بعضی اسناد را افشا کرد

  اسناد افشای شدهء محرم دیپلماتیک ایالات متحده امریکا نشان می دهد که حامد کرزی رییس جمهور افغانستان از جانب حلقات داخلی خودش ضعیف و در برخی از مواقع بی توجه به نیک و بد خوانده شده است. به نوشته خبرگزاری رویترز این دید بی اعتمادی داخلی می تواند در تناسب به انتقادهای خارجی مخرب تر باشد.

  بر اساس گزارش رویترز کرزی که در ارتباط به وفاداری تیمش حساس می باشد به نظر می رسد از این خشمگین خواهد شد که اعضای کابینه اش در مورد کاستی هایش صحبت کرده، یا نگرانی های شان را در مورد او با سفارت ایالات متحده امریکا شریک ساخته اند.

  در یک سند که به ماه فبروری بر می گردد، عمر زاخیل وال وزیر مالیهء افغانستان کرزی را «یک مرد بسیار ضعیف» توصیف کرده که به واقعیت ها گوش نمی دهد و حنیف اتمر وزیر داخلهء اسبق ادعا کرده است که کرزی پالیسی ایالات متحده را در منطقه درک نمی کند.

  زاخیل وال گفته است، درحلقهء داخلی کرزی توافق کردند هر زمانی که کرزی عدول کند برای نفوذ بر او دست به دست هم دهند و اگر بخاطر مطرح کردن مسایل حساس با خشم رییس جمهور روبرو می شوند یک دیگر را حمایت می کنند.

  به نوشتهء روزنامه گاردین بریتانیا در این مراودات محرم ادعا شده که کرزی با عفو قاچاقبران مواد مخدر به دلایل سیاسی ،در ارعاب یک مقام ارشدش دست داشته و رییس دفترش عمر داوودزی را توهین کرده است.

  250 هزار سند محرم دیپلماتیک امریکا پیش از دیگران توسط ویکی لیکس در اختیار روزنامه های نیویارک تایمز و گاردین قرار شده است.

  بر اساس این اسناد فاروق وردک وزیر معارف افغانستان اصلاحات در سیستم انتخابات را توسط کرزی به دنبال انتخابات ریاست جمهوری که با تقلب گسترده همراه بود با به دست گرفتن قدرت در سال های 1991-1992 توسط مجاهدین قابل مقایسه خوانده است. در این سال ها افغانستان شاهد جنگ های داخلی ویران گر بود.

  در یکی از این اسناد آمده است که کارل آیکن بیری سفیر ایالات متحده در کابل رییس جمهور کرزی را یک شخص فاقد بصیرت و ضعیف خوانده است.

  بر اساس این اسناد افشا شده، آیکن بیری، رییس جمهور کرزی را متهم کرده که گویا وی ابتدایی ترین اصول دولت سازی را درک کرده نتوانسته است.

  قبلا، سفارت ایالات متحده امریکا در کابل انتشار اعلامیهء افشای این اسناد محرم را محکوم کرده، گفته است که این امر بر روابط دو طرف تاثیر گذار نخواهد بود.

  رویترز می نویسد، با آن که پیش از این حکومت های هر دو کشو رتاثیر اسناد افشاء شده پیش از این را کم اهمیت جلوه داده اند اما انتظار می رود که کرزی تغیرات را در کابینه اش به میان آورد و بنا بر این احتمالاً این وزراء با مجازات روبرو خواهند شد.
  دفتر رییس جمهور کرزی در این مورد تبصره نکرده است
  .

   اكنون الخميس 19 يوليو 2018 - 1:59 ميباشد