ویکی لیکس ده ها هزار اسناد مخفی نظامی امریکا درمورد جنگ افغا

  شاطر
  avatar
  admin
  Admin

  تعداد پستها : 7051
  Registration date : 2007-06-20

  ویکی لیکس ده ها هزار اسناد مخفی نظامی امریکا درمورد جنگ افغا

  پست  admin في الثلاثاء 7 ديسمبر 2010 - 23:35

  وبسایت ویکی لیکس 92000 سند مخفی نظامی ایالات متحده امریکا را درجنگ افغانستان انتشار داده است.
  این اسناد که حوادث بین سالهای 2004 تا 2010 را بازتاب می دهند، از حقايق تلخ جنگها در افغانستان خبر مي دهند.
  با اينکه بيشتر اين اسناد برای کسانيکه وقايع و رخدادهای افغانستان را دنبال کرده اند چيز تازه ای نيست، اما برای اکثر مردم جهان تازه گي ها و مطالب خواندني و جالبي دارد. بخشهای ازين اسناد مربوط به حمايت نظامي دولت پاکستان و ايران از مخالفان مسلح افغانستان است.
  اتهامات مربوط به ایران
  این اسناد همچنین نگرانی های سازمان ناتو را از کمک های ایران به طالبان نشان می دهد. در این اسناد ادعا شده که ایران پول و تسلیحات در اختیار طالبان افغانستان می گذارد. سایمون تیزدال در مقاله اش در روزنامه گاردین، چاپ لندن در مورد حمايت ايران از شورشيان افغان می نويسد که در اسناد نشرشده ادعا شده که ایران مخفیانه شورشیان طالبان، افراد حزب اسلامي گلبدين حکمتيار و فرماندهان محلی طالبان وابسته به شبکه القاعده و همینطور بمبگذاران انتحاری را از نظر مالی و تسلیحاتی تامین می کند و آنها را آموزش می دهد تا نیروهای غربي ر ا از خاک افغانستان بیرون کنند. به نقل از این روزنامه رهبران فعلی و مقامات پیشین حکومت طالبان در حال حاضر در ایران به سر می برند و سرگرم برنامه ریزی برای حمله به ولایات هلمند و ارزگان هستند.
  سایمون تیزدال در ادامه مقاله می نویسد که در این گزارش ادعا شده که دولت ایران به اعضا این گروه گفته است که در قبال کشتن یک سرباز افغان، ۱۷۴۰ دلار و در ازای کشتن یکی از مقامات دولتی افغانستان، ۳۴۸۱ دلار به هر یک از آنها خواهد پرداخت.
  دولت ایران همواره در گذشته ادعاهای مبني بر دخالت در امور افغانستان و حمايت از مخالفان دولت افغانستان را تکذیب کرده است.
  حمايت پاکستان از طالبان
  در اسناد افشاء شده به حمايت مستقيم سازمان استخبارات نظامي پاکستان (آی اس آی) از جنگجويان طالبان افغان و ساير مخالفان مسلح دولت افغانستان اشاره شده است. در اين اسناده آمده است که سازمان استخبارات نظامي پاکستان بطور مستقيم در پلانگزاری، رهبری، آموزش و تجهيز گروههای شورشي افغان دست داشته است؛ حتي طرح ترور سران دولت افغانستان بشمول حامد کرزی را به طالبان داده است. بنقل ازگزارش وبسايت فارسي بي بي سي، نشريه نیویورک تایمز نوشته است که "طبق اسناد منتشر شده پاکستان به نمایندگان سازمان جاسوسی اش اجازه می دهد که مستقیما" با طالبان ملاقات کنند." این روزنامه می افزاید که در این ملاقات ها تحت عنوان "جلسات محرمانه تعیین استراتژی" شبکه هایی از گروه های پیکارجو که علیه سربازان آمریکایی در افغانستان می جنگیدند "سازمان" داده می شد و حتی "برای ترور رهبران افغانستان نقشه کشیده می شد." (وبسايت فارسي بي بي سي، 26/7/2010).
  کشته شدن غير نظاميان
  در اطلاعات نشر شده به کشته شدن افراد غير نظامي افغان نيز اشاره شده است. در اين اسناد 144 مورد اطلاعات مربوط به کشته شدن غير نظاميان در جنگها است که در نبرد ميان قوای آيساف و افغان با جنگجويان طالبان تلف شده اند. بيشتر افراد غير نظامي توسط طالبان و ديگر مخالفان مسلح دولت افغانستان بخصوص در بمگذاريهای کنار جاده ای و حملات انتحاری آنها جان خود را از دست داده اند، همچنين تعداد زيادی در بمباردمانهای قوای امريکا و ناتو تلف شده اند.
  واکنش های شدید
  جیمز جونز، مشاور امنیت ملی آمریکا روز یکشنبه 25 ماه جون 2010 طی بیانیه ای گفت دولت امريکا افشای اطلاعات محرمانه ای که ممکن است جان آمریکائیان و متحدان آنرا در معرض خطر قرار دهد و امنیت ملی این کشور را تهدید کند، بشدت تقبيح مي کند. دولتهای امريکا و استرليا تاکنون اعلان داشته اند که مورد افشای اين اسناد محرمانه تحقيق مي کنند.
  اين اسناد برای بار اول بار همزمان با نشر در سايت ويکي ليکسي در سه نشريه گاردين، نيويورک تايمز و اشپيگل آلمان منتشر گرديدند و سر و صداهای زياد در اخبار سياسي و نظامي جهان ايجاد نمودند. گفته مي شود افشای اين اسناد در تاريخ ارتش امريکا بي سابقه بوده است و معلوم نيست که چگونه و به چه منظوری افشا گرديده است
  دولت پاکستان اين اسناد را نادرست خوانده و در اين مورد واکنش شديد و تندی نشان داده است. قابل ذکر است که دولت امريکا تاکنون حدود 8 ميليارد دالر به دولت پاکستان کمک داده است تا با تروريزم مبارزه کند، اما بنيادگرايي افراطي و فعاليتهای تندروان اسلامي و طالبان نه تنها در پاکستان کاهش نيافته بلکه هر روز بيشتر شده است. با اينکه اتهامات زياد از طرف دولت افغانستان و منابع غربي و بي طرف در مورد حمايت پاکستان از طالبان وجود داشته اند، ولي پاکستان همواره آنها را رد کرده و بر همکاری اش در جنگ عليه تروريزم تاکيد کرده است.
  منابع
  وبسايت ويکي ليکس

   اكنون الخميس 19 يوليو 2018 - 1:52 ميباشد