معمای ویکی لیکس ؛ سناریوها و آنالیزها

  شاطر
  avatar
  admin
  Admin

  تعداد پستها : 7051
  Registration date : 2007-06-20

  معمای ویکی لیکس ؛ سناریوها و آنالیزها

  پست  admin في الأربعاء 8 ديسمبر 2010 - 0:24

  اگر چه آهوند های کثیف ایران ، انتشار این اسناد را نوعی جنگ روانی و تبلیغاتی ارزیابی کرده‏اند اما عرف بین‏الملل و قواعد رسانه‏ای حکم می‏کند که مقامات و کشورهایی که در این اسناد، مطالبی علیه ایران به آنها منسوب شده است، به تکذیب یا توضیح در این خصوص بپردازند.
  به قلم: یاسر کنعانی

  در انتشار دور تازه‏ای از اسناد ویکی لیکس، 250000 هزار سند مرتبط با مکالمات و گزارش‏های سفارتخانه‏ها و دیپلمات‏های آمریکایی در مورد موضوعات مختلف ـ از جمله جمهوری اسلامی ـ مطرح شده است.


  رسانه‏های عربی و غربی ـ از جمله بی‏بی‏سی فارسی، فرانس 24 و العربیة ـ با چشم‏پوشی از ابعاد بین المللی این اسناد با منحصر کردن مطالب ادعایی علیه ایران، به برجسته‏سازی اخبار مرتبط با ایران و سناریوی ایران‏هراسی پرداختند؛ که در آن نقل قول‏هایی از سران عربی خاورمیانه و کشورهای خلیج فارس در خصوص همراهی و تحریک آمریکا و رژیم صهیونیستی به جنگ علیه ایران اشاره شده است. مهمترین آنها مربوط به درج مطالبی منسوب به «عبدالله» پادشاه عربستان است که علیه برنامه‏های هسته‏ای ایران موضع شدیداً خصمانه‏ای اتخاذ کرده و تقاضای جنگ کرده است!


  تعمیم دادن مسأله هسته‏ای ایران به اولویت اول سران کشورهای جنوب خلیج فارس و موضوع حمله به ایران توسط آمریکایی‏ها و همراهی سران عرب با شرارتهای احتمالی رژیم صهیونیستی و ذکر اخباری از پادشاه عربستان، ولیعهد اردن و خلیفه بحرین که در مورد مقابله با سیاست هسته‏ای جمهوری اسلامی و جلوگیری از پیشرفت‏های علمی آن، همه از نوع ادبیاتی است که در سال‏های اخیر از سوی دستگاه‏های جاسوسی غرب ـ از جمله سیا و موساد ـ علیه جمهوری اسلامی مطرح و در سطح بین المللی منتشر شده است.


  اگر چه دولتمردان ایرانی، انتشار این اسناد را نوعی جنگ روانی و تبلیغاتی ارزیابی کرده‏اند اما عرف بین‏الملل و قواعد رسانه‏ای حکم می‏کند که مقامات و کشورهایی که در این اسناد، مطالبی علیه ایران به آنها منسوب شده است، به تکذیب یا توضیح در این خصوص بپردازند.


  اگر چه ورود بدون کارشناسی در رابطه با این اسناد و برخورد احساسی با کشورها و مقاماتی که مواضعی بر علیه منافع ملی و حاکمیت ارضی جمهوری اسلامی در این گزارش عنوان داشته اند، می تواند به تشنج دیپلماتیک دامن می‏زند اما واکنش وتکذیب دولت فرانسه در خصوص مطالبی که از قول مقامات فرانسوی در این اسناد منتشر شده است، می‏تواند از لزوم توجه به ابعاد حقوقی در انتشار اسناد خبر دهد که با واکنش هیلاری کلینتون و مقامات انگلیسی در این روزها ابعاد رسانه ای پیدا کرده است.


  در جدیدترین اسناد منتشر شده توسط ویکی لیکس در رابطه با جمهوری اسلامی،بخشی از رایزنی ها دیپلماتهای آمریکایی برای تضعیف روحیه مردم ایران انتشار شایعاتی در رابطه با سران ارشد نظام و وضعیت جسمانی آنها می باشد که در فتنه بعد از انتخابات ایننوع شایعات در محافل ضد انقلابی بصورت گسترده مطرح شده است و نشان میدهد که مسوولان آمریکایی در ارتباط با ضد انقلاب داخلی و تحت تاثیر گزارش های غلط و یکسویه آنها به گمانه زنی درباره مسایلی که در نزد مردم ایران جایگاهی ندارند،مشغول بوده اند تا بتوانند روحیه انقلابی تظام و مردم را مخدوش نمایند.


  در این اسناد در رابطه با جمهوری اسلامی این خطوط برجسته است:


  1. تمرکز بر پرونده هسته ای ایران و ایجاد پروژه ایران هراسی برای سران عربی خاورمیانه
  2. تضعیف رهبری مقتدر جمهوری اسلامی و انتشار شایعات علیه نظام
  3. دخالت در امور انتخاب نخست وزریری ایران
  4. ایجاد ارتباط میان برنامه صلح آمیز هسته ای ایران با برنامه های هسته ای کره شمالی


  تحلیل‏گران سیاسی انتشار اسناد و تصاویر مرتبط با افغانستان و عراق را در ماههای گذشته در سایت ویکی لیکس را نوعی مبارزه انتخاباتی ـ تبلیغاتی دموکرات‏های حاکم با جمهوریخواهان در درون ایالت متحده ارزیابی می کنند که انتشار این اسناد در بعد خارجی و داخلی با این اهداف طراحی شده است


  مصرف داخلی


  1. در ابعاد داخلی نوعی تبلیغات رسانه ای در آستانه انتخابات کنگره آمریکا می باشد.


  2. دموکرات‏های حاکم که از احتمال شکست در اکثریت دموکراتهای طرفدار اوباما در کنگره نگران بودند برای زیرسوال بردن جمهوی خواهان به جنگ طلبی و کشتار نظامیان آمریکایی روی آورده اند.


  مصرف خارجی


  1. در بعد بین المللی آمریکایی ها در عراق پس از رایزنی های منطقه ای جمهوری اسلامی در تعیین مجدد مالکی به عنوان نخست وزیر عراق و ایجاد یکپارچگی در گروههای شیعی عراق سعی در تضعیف مالکی و دادن بهانه به مخالفان سیاسی وی نمودند.


  2. از طرفی دیگر نوع و انتشار اسناد ویکی لیکس که با کدهای محرمانه پنتاگون و رمزهای نظامی همراه است ؛بخشی از ترفند رسانه ای می باشد که آمریکایی ها پس از انتشار اسناد مرتبط به افغانستان ؛عراق و در نهایت خاورمیانه به حساسیت سنجی افکار عمومی در این مورد روی آورده اند که در راستای جنگ نرم متخصصان اطلاعاتی آمریکا می باشد.


  3. کارشناسان داخلی کشور که به مطالعه اسناد مندرج در سایت ویکی لیکس پرداخته اند ،عنوان داشته اند که اکثر این مدارک در حدود 95درصد دارای طبقه بندی محرمانه و بیش از 204 سند دارای طبقه بندی سری بوده اند.


  ویکی لیکس با طعم سانسور


  در رابطه با افشاگری ویکی لیکس درباره اشغال عراق بررسی این گزارش ها نشان میدهد که سر و ته این مطالب سانسور شده است و مختصات کلی و مبهم عملیاتهای نظامی برعلیه نظامیان امریکایی و انفجارهای شهری که به کشتار نظامیان و شهروندان عراقی اختصاص داشته است ،مورد اشاره قرار گرفته است.


  این اسناد از دیدگاه امنیتی به نوعی طراحی و لینک بندی شده اند که به ماهها کار تکنیکی و فنی نیاز داشته است و تدوین و انتشار این اسناد از گروه سایتی برنمی آید ،بلکه مجموعه ای گسترده همچون پنتاگون و کارشناسان اطلاعاتی آنرا طارحی و مدیریت کرده اند.


  در رابطه با موضوع عراق این اسناد در سه بخش عمده نوع ،تاریخ و تعداد حوادث طبقه بندی اولیه شده است وبعنوان نمونه موارد استخراج شده از این اسناد در مبحث تنوع عملیاتی و تفکیک نوع حملات عبارتست:


  حوادث جنایی:


  انفجارهای تصادفی: 128683
  عملیات دشمن: 104272
  عملیات دوستانه: 104551
  آتش های متحدان: 1326
  وقایع غیر رزمی: 12208
  تصادم های مشکوک: 1490
  گزارش‏های تهدیدآمیز: 1490


  این اسناد به نوعی طراحی شده اند که با اسامی خاص افراد و کشورها قابل استفاده نمی باشد و تنها در مواردی با اسامی عام لینک داده شده است.


  با توجه به حجم نیروهای امنیتی که در یغداد حضور دارند و تنوع ساختاری- سازمانی این نیروهای اطلاعاتی و شبه نظامی که وابستگی به نخست وزریری عراق،یا ارتش امریکا و سایر دستگاههای امنیتی و نظامی دخیل درتامین امنیت شهری و کشوری عراق،این اسناد دارای ماهیتی کلی بوده وبنوعی تحدید شده است.


  بعنوان مثال در این اسناد مناطق و شهرهای عراق با کد بندی اطلاعاتی مورد اشاره قرار گرفته اند که عامه مردم و افکارعمومی از دسترسی به آن منع شده اند و توان کشف این رمزهای امنیتی را ندارند.


  مناطق :


  بغداد: 109802
  مناطق کدبندی شده توسط پنتاگون: 250000


  موضوع حمله :


  دشمنان: 2711171
  دوستان یا متحدان: 05889
  خنثی و ناشناس: 14761


  نیروهای مورد حمله قرار گرفته :


  آمریکایی: 34305
  نیروهای ضد عراقی: 12305
  شهروندان: 9705
  نیروهای اتحاد: 72347
  نیروهای امنیتی عراق: 150004
  اتحادیه اروپا: 2408


  مناطق مرزبندی شده :


  منطقه آبی: 105899
  منطقه سبز: 14761
  منطقه قرمز: 271171


  نوع تهدیدات:


  تصادف: 5978
  تله: 361
  تهدید تله انفجاری: 93
  بازداشت: 6247
  ترور: 325
  حمله: 10634
  خنثی شده : 24796
  آتش مستقیم: 57859
  آدم‏ربایی: 4212
  مین‏گذاری: 1210


  بر اساس اسناد تازه منتشر شده ويكي ليكس كه به 400 هزار سند مي‌رسد، پس از تهاجم سال 2005 "صدها" غيرنظامي عراقي در ايست‌هاي بازرسي ارتش آمريکا کشته شدند .بر اساس اين مدارک، ارتش آمريکا تعداد کشته‌هاي عراقي را 109هزار نفر برآورد کرد که 66 هزار و 81 تن از آنها غيرنظامي بودند.


  اين در حاليست که پنتاگون پيشتر اعلام کرده بود که آمار قربانيان غيرنظامي را ثبت نمي‌کند.


  اما بخش جالب اين گزارش به ايران مربوط مي‌شود كه در آن ادعا شده كه نيروهاي ايراني متهم به آموزش شبه نظاميان شيعه عراقي، ارسال سلاح، راکت و بمب‌هاي دست ساز پيشرفته مي‌شود.


  این در حالی است که دولت آمريكا بارها ايران را متهم به دخالت در امور عراق كرده بود اما هيچگاه اسناد و مداركي به صورت رسمي دال بر دخالت جمهوري اسلامي ايران در امور عراق ارائه نكرده است.


  در موضوع كربلا یا ترور اين آمار به ترتیب در پرونده وجود دارد:


  1217 results. Page 1 of 122 next


  1815 results. Page 1 of 182 next


  اما در خصوص عناوین ذیل هیچگونه خروجی وجود ندارد و این در حالی است تعئاد زیادی از حملات تروریستی و کشتار غیر نظامیان در این مناطق صورت گرفته است:


  امام علي ـ نجف ـ صدر ـ شهرك صدر ـ القاعده ـ Iran influence ـ Quds ـ Arab


  کارشناسان اعتقاد دارند که تحلیل محتوای سایت ویکی لیکس و اسناد منتشر شده در آن نیاز به کشف رمز اطلاعاتی و نظامی بکار رفته در ادبیات منتشر شده دارد که بدون کشف این کلید واژه ها تجزیه مطالب سایت چه در رابطه با کشور عراق یا افغانستان امکانپذیر نمی باشد.


  بنظر می رسد با صدور حکم دستگیری مدیر سایت ویکی لیکس و پیگیرد حقوقی وی که با هدایت امریکایی ها و کشورهای غربی در حال انجام است ،معمای ویکی لیکس با انتشار دوره تازه ای از اسناد مرتبط با آمریکا و سیاستهای نظامی و اطلاعاتی این کشور وارد مرحله تازه ای خواهد شد که سردمداران کاخ سفید در تناقض میان آزادی بیان و امنیت آمریکا به سیاست سرکوب و سانسور متوسل خواهند شد.


  از ابهاماتی که در خصوص اسناد منتشر شده در سایت ویکی لیکس مطرح شده است ،سانسور اسناد و مکالمات انجام شده میان مقامات و کارشناسان آمریکایی و غربی می باشد که در سال 1388 با تمرکز فعالیتهای خود بر جنگ نرم بر علیه جمهوری اسلامی به تحریک فتنه گران انتخاباتی و سران فتنه پرداختند و با مداخله در امور داخلی و سیاسی کشورمان ،الویت اصلی را بر براندازی جمهوری اسلامی قرار دادند.


  برخی کارشناسان در خصوص سناریوی ویکی لیکس آنرا تحت کنترل پنتاگون و سرویس های اطلاعاتی ارزیابی کرده اند تا در آینده بخصوص رقابتهای انتخاباتی آتی ریاست جمهوری آمریکا مورد بهره برداری جناحی قرار نگیرد و مورد محاکمه افکار عمومی داخلی و خارجی قرار نگیرند و با توجه به سیاست قطره چکانی" که از تاکتیکهای جنگ نرم آمریکایی ها در جهان می باشد و سایت ویکی لیکس به آن متعهد است ؛انتشار این اسناد در راستای عادی سازی جنایات آمریکایی ها در خاور میانه تلقی می گردد.


  اگر در آینده این اسناد توسط دولتهای منطقه بخصوص عراق و افغانستان منتشر می گردید، قطعا افکار عمومی جهان اسلام و مردم جهان بسیار حساستر به این موارد واکنش نشان می‏داد و بهانه ویکی لیکس برای منفعل کردن و حساسیت‏زدایی از جنایتهای آمریکا و ناتو در خاورمیانه می‏باشد.


  ......................

   اكنون الجمعة 20 يوليو 2018 - 3:10 ميباشد