گوشه هايي از واقعيات جنگ افغانستان

  شاطر
  avatar
  admin
  Admin

  تعداد پستها : 7051
  Registration date : 2007-06-20

  گوشه هايي از واقعيات جنگ افغانستان

  پست  admin في الأربعاء 8 ديسمبر 2010 - 2:16


  اسناد محرمانه آمريکا گوشه هايي از واقعيات جنگ افغانستان
  ائتلاف ضدجنگ انگليس روز دوشنبه با انتشار بيانيه اي در مورد درز دهها هزار سند محرمانه آمريکا به رسانه ها، تاکيد کرد: اين اسناد محرمانه گوشه هايي از واقعيات جنگ در افغانستان را فاش ساخت


  .


  به گزارش آژانس اخگر، سارمان "ائتلاف جنگ را متوقف کنيد" افزود: اين اسناد همه مواردي را که گروه هاي ضدجنگ و صلح طلب طي سال هاي اخير در مورد جنگ افغانستان و کشته شدن غيرنظاميان در اين جنگ مي گفتند، تاييد مي کند. "جنگ افغانستان يک جنگ بي مورد، بيهوده و غيرقابل پيروزي بوده است و جنگ افروزان طي اين مدت بطور مستمر به مردم دروغ گفته اند."

  در ادامه اين بيانيه آمده است: اين جنگ بايد فورا متوقف شود و همه نيروهاي خارجي بدون تاخير افغانستان را ترک کنند.

  در يک حادثه بي سابقه در دوران جنگ، بيش از 90 هزار سند محرمانه ارتش آمريکا به رسانه ها درز کرده و جزيياتي از عمليات هاي پنهان از جمله قتل غيرنظاميان در افغانستان افشا شده است.

  اين اسناد را "ويکي ليکس"، يک سازمان غيردولتي به نيويورک تايمز آمريکا، گاردين انگليس و مجله اشپيگل آلمان ارائه کرده و اين سه نشريه امروز بخش هايي از اين اسناد را منتشر کرده اند.

  اسناد ياد شده از ژانويه 2004 تا دسامبر 2009 را در بر مي گيرد و شامل گزارش هاي منتشر نشده از کشته شدن غيرنظاميان و نيز عمليات پنهان کماندوهاي آمريکايي براي دستگيري و قتل رهبران طالبان و ديگر مخالفان در افغانستان است.

  دولت آمريکا انتشار اين اسناد را محکوم کرده و تاکيد کرده است که افشاي اين اطلاعات محرمانه مي تواند جان آمريکاييان و متحدان آمريکا را در معرض خطر قرار دهد و امنيت ملي آن کشور را تهديد کند.

  روزنامه گاردين چاپ لندن که امروز به اين اسناد دسترسي پيدا کرده، نوشت: حجم زيادي از اطلاعات محرمانه ارتش آمريکا واقعيت تلخ شکست در افغانستان را نشان مي دهد. اين اطلاعات نشان مي دهد که چگونه نيروهاي خارجي صدها نفر از مردم بي گناه غير مسلح را بدون آنکه گزارش کنند به قتل رسانده اند.

  اين روزنامه انگليسي افزود: بر اساس اين اسناد، حملات طالبان و بمب گذاري هاي آنها بيشتر شده و فرماندهان ناتو از آن ترس دارند که همسايگان افغانستان شورشيان را حمايت کرده و آنها را تغذيه نمايند.

  اين آشکارسازي از 90 هزار پرونده و گزارش در مورد جنگ افغانستان استخراج شده و در سايت افشاگر "ويکي ليکس" قرار داده شده است و اتفاقات لحظه به لحظه جنگ افغانستان در شش سال گذشته را نشان مي دهد، جنگي که تاکنون بيش از 320 انگليسي و بيش از هزار آمريکايي در آن جان خود را از دست داده اند."

  به نوشته گاردين، اين اسناد محرمانه نشان مي دهد که واحدي از نيروهاي ويژه به نام "يگان سياه" تشکيل شده تا سران طالبان را بدون محاکمه به قتل برسانند. آمريکا همچنين مدارکي را که اثبات مي کرد طالبان به موشک هاي مرگبار زمين به هوا دست پيدا کرده است، مخفي نگاه داشته بود

   اكنون الجمعة 20 يوليو 2018 - 3:10 ميباشد