بزرگترين مشكل در افغانستان، مسئله درآمداست

  شاطر
  avatar
  admin
  Admin

  تعداد پستها : 7051
  Registration date : 2007-06-20
  20080325

  بزرگترين مشكل در افغانستان، مسئله درآمداست

  پست  admin

  خان محمد، كارگر سنگ كار افغانستان می‌گويد،3 ماه گذشته شغل مناسبي نداشته است.محمد و 12 نفرديگر به اميد گرفتن يك كار روزانه در سرما و در كنار خياباني در كابل ايستاه‌اند .او می‌گويد:” من در عرض سه ماه تنها دوروز به عنوان كارگرروزمزد كاركرده ام و 180 افغاني (3.60دلار) در يك روز و 200افغاني (4دلار) روز ديگر ،دست مزد گرفته ام.او ادامه می‌دهد،تمام روز به اميد اينكه كاري بگيرم اينجا می‌ايستم و در انتهاي شب به خانه اجاره ائي خود كه با پنج فرزند و همسرم درآن زندگي می‌كنم، بر ميگردم.در تاريكي و دزدكي به خانه بر مي‌گردم تابا مغازه داراني كه به آنها بدهكارم روبه رو نشوم.اقتصاد افغانستان با وجود شورشياني كه همچنان در غرب و درشرق وجود دارند، در حال رشد  اين برنامه‌ها در پايان ماه جاري و در يك كنفرانس بين المللي در لندن اعلام خواهند شد…
  است اما بسياري از افغان‌ها، زندگي را به سختي می‌گذرانند.صندوق بين المللي پول می‌گويد، ماه گذشته اقتصاد افغانستان 14درصد رشد داشت، آب و هواي خوب سبب افزايش ورونق كشاورزي در سال گذشته شد.
  اما با كاهش فشارهاي ناشي از تورم، قيمت ساختمان‌ها همچنان نوسان دارد.وزير اقتصاد افغانستان، محمد امين فرهنگ، در يك مصاحبه با رويترز در هفته جاري، گفت :” اقتصاد افغانستان در مقايسه با 4 سال گذشته، بهبود يافته است اما هنوزبراي امنيت اقتصادي تمام افراد جامعه كافي نيست.”دولت افغانستان می‌گويد،در نظر دارد ظرف 5 سال ميزان رشد سالانه اقتصادي اين كشور را به 10درصد برساندو برنامه‌هائي را در اين خصوص در دست دارد.
  اين برنامه‌ها در پايان ماه جاري و در يك كنفرانس بين المللي در لندن اعلام خواهند شد، دولت افغانستان اميدواراست بتواند در اين كنفرانس كمك كشورهاي توسعه يافته را براي توسعه اقتصادي و امنيتي، در اين كشور جلب كند. آمريكا از سال 2001، كه طالبان را وادار به ترك افغانستان كرد، تاكنون 11.8ميليارد دلار به دولت افغانستان كمك كرده است، اما بسياري از مردم اين كشور همچنان در فقر به سر می‌برند.
  تنها 13درصد از افغاني‌ها به آب سالم و 12درصد با مراعات اصول


  بزرگترين مشكل در افغانستان، مسئله درآمداست…
  بهداشتي، سيستم تخليه فاضلاب دارند و فقط 6درصد به الكتريسيته دسترسي دارند .در حدود 6.8ميليون نفر گرسنه هستند و53 درصد زير خط فقر زندگي می‌كنند و روزانه كمتر از يك دلار دستمزد می‌گيرند كه آمار بسيار تكان دهنده اي است.
  بزرگترين مشكل در افغانستان، مسئله درآمداست. افغانستان كمترين ميزان نسبت رشد توليد ناخالص ملي به درآمد داخلي را دارست و اين نسبت 4.5درصد برآورد می‌شود. سازمان ملل درراستاي افزايش نسبت فوق؛ توصيه می‌كند تا اين كشور ميزان سرمايه گذاري در زير ساختارهاي خود را افزايش دهد و به توسعه روستائي بپردازد كه نيازمند محرك‌هاي اقتصادي براي افزايش مقدار درآمد است
  .در پايان گفتني است،زندگي در افغانستان بهتر شده است واكنون دولت، سياست‌هاي تعريف شده ائي دارد كه بر اساس آنها عمل می‌كند، اما هنوز مشكلات عمده ایي مانند عدم وجود امنيت كافي، بيكاري، دسترسي محدود به مراقبت‌هاي پزشكي، وجود فساد و انحراف و كمبودآموزش، دراين كشوروجود دارد كه نمي توان آنهاراناديده گرفت.
  مُشاطرة هذه المقالة على: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

  لا يوجد حالياً أي تعليق


   اكنون الخميس 19 يوليو 2018 - 1:58 ميباشد