برگزاری انتخابات پارلمانی در دنمارک

  شاطر
  avatar
  admin
  Admin

  تعداد پستها : 7046
  Registration date : 2007-06-20
  20150621

  برگزاری انتخابات پارلمانی در دنمارک

  پست  admin


  دستگیر صادقی
   
  برگزاری انتخابات پارلمانی در دنمارک
   
  دنمارکی ها روز پنج شنبه هژدهم جون در انتخابات پارلمانی به پای صندوقهای رای رفتند.
  دنمارک دارای یک مجلس بوده و دولت از میان حزب یا احزابی که اکثریت کرسی ها را در مجلس کسب نمایند برگزیده میشود. پارلمان دنمارک 179 نماینده دارد که از این تعداد 4 نفر از گرینلند و جزایر فارائو در پارلمان حضور دارند. کرسی های پارلمان بین احزاب سیاسی که بیش از دو درصد آرا را کسب کنند توزیع میشود. انتخابات پارلمانی حد اقل چارسال یکبار انجام و افراد بالای 18 سال حق رای و کاندید شدن را برای نمایندگی مجلس دارند. در سیستم سیاسی دنمارک مجلس بالا ترین قدرت را در زمینه سیاستهای داخلی و خارجی دارا میباشد. پارلمان 24 کمیته دایمی دارد. معمولا کمیته ها 17 عضو داشته و هر کمیته از تعداد اعضای جایگزین (علی البدل) نیز برخوردار است. مهمترین کمیته، کمیته سیاست خارجی است و مهمترین تصمیمات مربوط به حوزه سیاست خارجی در این کمیته اتخاذ میگردد.
  سیستم انتخاباتی یک سیستم مختلط است به گونه یی که شهروندان میتوانند یا به  کاندید مشخص و یا هم به یک حزب مورد علاقه خویش رای بدهند. چون شهرت مکمل و آدرس شهروندان در دیتا بیس های ثبت احوال نفوس درج است و کمون ها یا اداره رهبری ارگانهای محلی در ارتباط به جمعیت و مشخصات آن آگاهی کامل دارند، بنابران صرف چند روز پیش از انتخابات، کارت انتخابات به نام و آدرس هر شخص فرستاده میشود و در آن کارت، محل رای دهی، زمان و دسک مربوط نوشته می باشد. با مراجعه به همان دسک ورقه رای دهی به اختیار وی گذاشته شده و به شیوه معول و مخفی در مقابل شخص و یا حزب علامت گذاشته شده و سپس آن را به صندوق رای می اندازد. تدابیر مقدماتی برای تدویر منظم و کامل همین انتخابات دست کم سه هفته وقت را در بر گرفت. آرا پس از ساعت هشت شب شمارش گردیده و پیش از نیمه شب نتایج انتخابات اعلام میگردد. 
  ده حزب سیاسی در مبارزات انتخاباتی سهم میگیرند و از آنجمله حزب سوسیال دموکراسی، حزب چپ دموکراتیک، حزب چپ لیبرال، حزب مردمی دنمارک، حزب سوسیالیست مردمی، از جمله مهمتری احزاب شناخته میشوند که در مجموع دو بلاک را تشکیل میدهند. بلاک سرخ متشکل از احزاب چپگرا و بلاک آبی متشکل از احزاب راستگرا؛ زیرا هیچ حزب به تنهایی نمیتواند اکثریت پارلمانی را بدست آورد.
  مبارزات انتخاباتی بشکل بسیار ساده و بدون کدام هزینه هنگفت صورت میگیرد. صرف تصاویر کاندیدان و آنهم به یک اندازه و مقیاس معیین ـ یک متر در پنجاه سانتی ـ در پایه ها و برخی محلات عمومی نصب میگردد و گاهی هم کاندیدان با تقسیم برنامه ی بسیار فشرده حزبی و تقدیم یک شاخه گل به اشخاص،  توجه شهروندان را بخود جلب مینمایند. آنچه از اهمیت زیاد برخوردار است عبارت از مناظره های انتخاباتی در تلویزیونهای دنمارک میباشد که در آن رهبران احزاب اشتراک می ورزند و هر کدام به پرسشهای گرداننده و گاهی هم اشتراک کنندگان در ارتباط به مسایل و موضوعات بسیار با اهمیت که بیشترینه به زندگی مردم ارتباط میگیرد، پاسخ میدهند. کمپین سه هفته‌ای انتخاباتی بر سه موضوع مهم تاکید داشت؛ اقتصاد، امکانات رفاهی دولتی، مهاجرت و افزایش هزینه میزبانی از پناهجویان. دو رقیب اصلی انتخابات، ائتلاف چپ (بلاک سرخ) به رهبری نخست وزیر کنونی دنمارک، هله تورنینگ اشمیت و اپوزیسیون راستگرا (بلاک آبی) به رهبری لاس لوکه راسموسن رییس حزب چپ لیبرال بودند.
  نتایج نهایی انتخابات بیانگر آن است که بلاک آبی با گرفتن 51.3 در صد آرا در مقابل بلاک سرخ با گرفتن 48.7 در صد آرا برنده انتخابات شناخته شده است.
  حزب سوسیال دموکراسی بمثابه برنده ـ بازنده ، به این معنی که شمار چوکی های پارلمان این حزب در مقایسه با انتخابات گذشته بیشتر شده و بزرگترین حزب را با کسب 26.3 درصد آرا در پارلمان تشکیل میدهد؛ ولی بنابر شکست بلاک سرخ و نرسیدن به اهداف پیشبینی شده، رهبری آن حزب که نخست وزیر کنونی دنمارک است ـ با وجود اینکه اقتصاد دنمارک را بهبود بخشیده ـ از رهبری آن حزب استعفی کرد.
  حزب چپ لیبرال به رهبری راسموسن بمثابه بازنده ـ برنده که نتایج آرای آن حزب به تناسب انتخابات گذشته با کاهش 7.2 درصد و کسب 19.5 در صد در مقام سوم قرار دارد، به احتمال زیاد به صفت نخست وزیر جدید از جانب بلاک آبی معرفی خواهد گردید.  
  برنده اصلی در این انتخابات حزب مردمی دنمارک به رهبری کرستین تولسن دال   با کسب 21.1 در صد آرا و رشد  8.8 در صد به تناسب انتخابات گذشته، بمثابه دومین حزب سیاسی دنمارک  میباشد. سیاست این حزب در مقابل پناهگزینان سختگیرانه بوده و موج بسیار بزرگی از پناهندگانی که در این اواخر  بسوی اروپا روی آورده اند و تبلیغات این حزب در زمینه پیشگیری از هجوم پناهندگان، موجب گردید تا آرای بیشتر مردم دنمارک را بسوی خود جلب نماید.
  در این انتخابات 85.5 در صد مردم واجد شرایط سهم گرفتند که به تعداد 3.517.787 نفر را تشکیل میدهد.   
  19 جون 2015
  مُشاطرة هذه المقالة على: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

  avatar

  پست في الإثنين 22 يونيو 2015 - 0:01  admin

  .

   اكنون الجمعة 22 يونيو 2018 - 18:53 ميباشد