بازی های سیاسی با پروژه های بزرگ ملی متوقف گردد!!

  شاطر
  avatar
  admin
  Admin

  تعداد پستها : 7046
  Registration date : 2007-06-20
  20160504

  بازی های سیاسی با پروژه های بزرگ ملی متوقف گردد!!

  پست  admin
  بازی های سیاسی با پروژه های بزرگ ملی متوقف گردد!!
    در همین چند روزاخیر و پس از گویا تصویب کابینه، مساله انتقال برق توتاپ پنج صد کیلو وات ترکمنستان از طریق شاهراه سالنگ سروصدای زیادی را بر پا نموده که واکنش منفی این فیصله در حلقه های معیین سیاسی و اجتماعی و بویژه در شبکه های اجتماعی بازتاب گسترده داشته است. تا جایی که یک التیماتوم و ضرب الاجل هفتاد و دو ساعت نیز تعیین گردیده و آمادگی ها برای تظاهرات و راه پیمایی های گسترده در داخل و خارج افغانستان نیز به مشاهده می رسد.
  باید یاد آوری نمود که در حقیقت سه پروژه انتقال برق از شمال کشور و جمهوری های آسیای میانه در نظر گرفته شده و تا اکنون صرف یک پروژه آن که برق رسانی به کابل است، تطبیق شده و دو پروژه دیگر که مطالعه و بررسی های تخنیکی و اقتصادی آنها تکمیل گردیده و باید هر چه زودتر آغار می گردید همچنان بلاتکلیف ماند است. این دو پروژه بزرگ ملی و منطقوی که انرژی برق کشورهای آسیای میانه را از طریق افغانستان به جنوب آسیا انتقال میدهد، عبارت اند از: پروژه انتقال برق کاسا هزار با ظرفیت پنج صد کیلو ولت برق مرده و دیگری توتاپ با ظرفیت پنج صد کیلو ولت برق قابل استفاده. پروژه کاسا هزار را شرکت کانادایی سی ان سی مطالعه و بررسی نموده و بانک جهانی آن را تمویل می نماید. پروژه توتاپ را شرکت فیشنر آلمانی مطالعه و بررسی نموده و بانک انکشاف آسیایی آن را تمویل می نماید. بر اساس این مطالعات برای انتقال سه لین برق فشار قوی ۲۵۰ متر فضا لازم است که این ظرفیت در مسیر سالنگ وجود ندارد. شرکت فیشنر برای این که بتواند مسیر دیگری برای انتقال لین برق توتاپ انتخاب کند بررسی و مطالعه خویش را از مسیر بامیان انجام داده که بر اساس بررسیهای این شرکت بهترین مسیر برای انتقال لین برق از شمال از مسیر بامیان- میدان وردک به کابل و سپس ولایات جنوبی، غربی و جنوب غربی تشخیص داده شده است.
  با وجود دوری فاصله و بر مبنای آن مصارف بیشتر، دلایل فراوانی برای انتخاب این مسیر ذکر گردیده است؛ به شمول تنگ بودن مسیر انتقال در سالنگ، پستی و بلندی مسیر و ضرورت نصب دکل های بسیار قوی، احتمال قطع برق کابل برای مدت طولانی در جریان کار ساختمان این مسیر از طریق سالنگ، و از همه مهمتر زمینه استخراج و بهره برداری دو معدن بزرگ آهن حاجی گک و مس عینک، و معادن ذغال سنگ دره صوف و بامیان (اشپشته) را فراهم نموده و برق تولیدی آنها را به شبکه سرتاسری برق افغانستان فراهم می کند.
  جای شک نیست که اهمیت بزرگ این دو پروژه ملی و منطقه یی را همه درک می نمایند و میدانند که این دو پروژه موقعیت افغانستان را تغییر داده، در داد و گرفت های منطقه یی، اهمیت این کشور را بالا می برد، باعث اشتغال و درآمد زایی می شود، و نیازمندی های افغانستان را به انرژی برق تامین می کند. پرسش اساسی این است که چرا از چندین سال به این طرف ـ حتا در آوانی که طالبان خلق گردید ـ همواره در برابر طرح و ساختمان پروژه های بزرگ ملی موانع ایجاد می گردد و به بهانه های گوناگون در این زمینه ها سنگ اندازی می شود و نقش و دست کشورهای که منافع شان با تطبیق این پروژه متضرر می گردد تا چه اندازه است؟؟
  انانی که امروز ادعا می نمایند که این پروژه " خط قرمز ماست " در این مدت سه سال که از تصویب آن در کابینه حامد کرزی می گذرد، کجا تشریف داشتند؟ این پروژه پس از مخالفت های نه چندان جدی و دایر نمودن جلسات نمایشی که حتا نماینده معاون دوم رییس اجراییه در آن نیز شرکت نه نموده بود، طی مراحل گردید و در این میان شخصیت های سوخته وهواخواهان شان حالا به اصطلاح در دقیقه نود، بیدار شده اند و می خواهند یکبار دیگر موج سواری نمایند و آنچه را که از دست داده اند، دباره به دست بیاورند؟!
  صحبت های برخی از آنان را در این یکی دو روز با ژست ها و ادا های انقلابی دیدیم و شنیدیم. آنان می خواهند آسمان را به زمین بکوبند و در تمام جهان غوغا برپا کنند! در حالی که مردم نقش و سهم آنان را در ایجاد همین حکومت موجود و کشاندن ده ها هزار انسان این وطن به پای صندوقهای رای و خیانت به آرای مردم و بلند نمودن شخصیت های که امروز همه به ماهیت و ظرفیت اصلی آنها آشنا شده اند، بخوبی درک نموده و می دانند. 
  از همه جالتر این که چرا همچو پروژهای بسیار با اهمیت، بدون آگاهی مردم و به بحث گذاشتن آن در رسانه های جمعی و سر انجام اجماع اکثریت به حالت اضطراری خارج از آجندا جلسه کابینه مطرح می گردد و حتا وزرای کابینه که نمایندگی از یک جمعیت معیین می نمایند با خاموشی این طرح را تایید می نمایند ؟؟
  اصولا می بایست ماسترپلان بیست ساله برق افغانستان که توسط شرکت فیشنر آلمانی طراحی و تدوین شده بود به صورت کل که پروژه توتاپ نیز جز آن است، در کمسیونهای اختصاصی بررسی و در کابینه افغانستان (اگر چنین کابیه یی وجود می داشت) مورد بررسی دقیق قرار می گرفت و تصویب می گردید تا وزارتها و ادارات مربوط بر طبق آن کار های بعدی شان را تنظیم می نمودند.   

  ولی چنین نشد و از این "حکومت وحدت ملی" با این ظرفیت و توانایی نباید چنین انتظاری داشت، پس این وظیفه روشنگران و وطن دوستان واقعی است که دست معامله گران و سیاست بازان را از یخن و دامن مردم کوتاه سازند و انانی را که با استفاده از حبا و قبا و تحمیق مردم بر گرده های انان سوار اند، یکجا با چاکران دریشی پوش آنها ، دور اندازند، و به این وسیله بازی های سیاسی با پروژه های ملی را متوقف سازند، و آگاهانه و به موقع مبتنی بر منافع ملی عمل نمایند !!   4 می 2016    
  مُشاطرة هذه المقالة على: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

  لا يوجد حالياً أي تعليق


   اكنون الجمعة 22 يونيو 2018 - 19:13 ميباشد