مسئله توتاپ به کجا می انجامد؟

  شاطر
  avatar
  admin
  Admin

  تعداد پستها : 7046
  Registration date : 2007-06-20
  20160517

  مسئله توتاپ به کجا می انجامد؟

  پست  admin

   
  محمدالله وطندوست
  مسئله توتاپ به کجا می انجامد؟


  امتداد لین برق ترکمنستان از سالنگ به کابل و ار آنجا به جنوب کشور و بالاخره به پاکستان چنان التهابی را میان رهبران, فعالین مدنی ,روشنفکران ,دولتمردان و مجموع جامعه بوجود آورده است که همه رسانه ها و شبکه های اجتماعی مصروف این امر شده اند و هرکس بنا به تمایلات منطقوی ,قومی, سمتی ویا انگیزه های دیگر به ابراز نطر می پردازد و عمدتا مخالفین وموافقین این مسیر را در تقابل قرار داده است
  دولت به اصطلاح وحدت ملی نه به حساب تیم های تشکیل دهنده بلکه به حساب تعلقات منطقوی و قومی وحدت خود را از دست داده معاون رییس جمهور و معاون رییس اجراییه در زمره مخالفین مسیر سالنگ و رییس چمهور و رییس اجراءیه در جمله موافقین مسیر متذکره قرار گرفته اند.
  در تطاهرات روز دو شنبه شهر کابل سرور دانش و محمد محقق دو ستون اساسی دولت و کریم خلیلی معاون شورای عالی صلح با قاطعیت فیصله کابینه را مبنی بر امتداد لین برق از مسیر سالنگ رد نموده خواهان الغای این فیصله از جانب دولت شدند. رییس جمهور ضمن تایید فیصله قبلی کابینه از توطیف کمیسیون ملی به اشتراک فعالین سیاسی و مدنی و متخصصین رشته برق صحبت کرد.سیاسیون دیگر هنوز موضع خود را رسانه یی نکرده اند.
       حال ببینیم دلایل اراییه شده از چه قرار است:
  معترضین می گویند :در پلان اساسی برق رسانی کشور که از جانب یک کمپنی المانی ترتیب شده لین بر ق متذکره بایست از مسیر بامیان و میدان وردک به کابل رسانیده شود تا این ولایات که سالیان متمادی از نعمت برق محروم ساخته شده اند
  به روشنایی برسندو در انکشاف بعدی هزارستان که بامعدن بزرگ حاجی گک امکان رشد را دارد از این بر ق استفاده شود. از جانبی معترضین مخصوصا معاون پیشین رییس جمهور مدعیست که قبلا این مسیر تثبیت شده و دلیلی در تغیر مسیر دیده نمی شود .
  موافقین پروژه متذکره به شمول رییس جمهور اطهار می دارند که مسیر سالنگ اقتصادی بوده کشور های تمویل کننده این مسیر را پذیرفته اند. وزارت انرژی برق نیز در موقف رییس جمهور پا می فشارد. همچنان وزارت انرژی برق استدلال می کند که لین جداگانه برق به طرفیت سه صد میگا وات که ده برابر بیشتر از ضرورت امروزی بامیان است در بامیان انتقال داده خواهد شد و مشکل برق هزار ستان حل خواهد شد.
  تا جاءیکه دیده می شود دلایل هردو طرف قابل بررسی و تعمق است. متخصصین بی غرض و بی تعصب برق باید بااستدلال علمی و مسلکی راه حل منطقی این مشکل را دریابند. اما حرف وحدیث  دیگری که به ارتباط این مسآله دامن زده می شود مسآله قومی, زبانی و منطقوی است که در کشور بلا کشیده ما خیلی ها چالش بر انگیز و حساس است. معترضین می گویند در تغیر مسیر لین برق, بی توجهی عنعنوی در مناطق مرکزی کشور, تمامیت خواهی تیم حاکم ,توطیه همسایه مغرض وشناخته شده و بالاخره تبعیض و تعصب در برابر کتله معینی از با شنده گان کشور مطرح است.در حالیکه موافقین می گویند که قومی سازی مسآله به تحریک همسایه دیگر افغانستان یعنی ایران صورت گرفته و رهبران سنتی هزارستان می خواهند با سوار شدن در موج ایجاد شده منافع دیگران را بر آورده سازند.
  به نطر می رسد که چنین نطریات و حدسیات در مورد نیت طرفین مردم را به کجراهه می کشاندو بالاخره آب به آسیاب دشمن وارداتی در ایجاد موسسات بزرگ تولید می ریزد. لازم است با حسن نیت وبا در نطر داشت منفعت کشور به این مسآله پایان داده شود . بجای مناطره و مناقشه در مورد برق وارداتی در ایجادموسسات بزرگ تولید برق توجه معطوف گرددو از منابع سرشار آب کشور غرض تولید برق بصورت معقول و منطقی استفاده شود.
  نباید اجازه دادکه عده یی مفتن و تو طیه گر منحیث ستون پنجم عمل نماید و ازاین مسآله به طاهر ساده به ادامه جنگ و خون ریزی و تشدید اختلافات قومی, زبانی و منطقوی استفاده نمایند. هوشیاری و درایت دولتمردان و تعهد در برابر منفعت مردم عامل عمده شکست این توطییه خواهد بود .در غیر آن مسوولیت عواقب منفی تحرکات فعلی متوجه حکومت وحدت ملی  وسردمداران بی کفایت آن خواهد بود.
  مُشاطرة هذه المقالة على: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

  لا يوجد حالياً أي تعليق


   اكنون السبت 23 يونيو 2018 - 1:07 ميباشد