چشم انداز خروج ترکیه از پیمان ناتو ‌‌

  شاطر
  avatar
  admin
  Admin

  تعداد پستها : 7046
  Registration date : 2007-06-20
  20160806

  چشم انداز خروج ترکیه از پیمان ناتو ‌‌

  پست  admin


   
  چشم انداز خروج ترکیه از پیمان ناتو
  ‌‌ژورنالیست‌های المان ودیپلماتهای غربی بطور مشترک وبطرز وحشتناک درین نگرانی بسر میبرندکه"آنچه که دیروز تصور نمی شد حال به یک واقعیت مبدل شده است." برپایه منابع وبگاه politikus.ru روسیه وبا اقتباس از وسایل جمعی آلمان ، نزدیکی آشکار انقره وماسکو خشم اعضای پیمان ناتو را برانگیخته است ،امابخاطر اوضاع کنونی بین المللی ،کشور های عضوناتو ناگزیر اند تا رفتار حقارتبار انقره را تحمل نمایند که درین بحبوحه رسانه های المان نگران از دست دادن "اتحادناتو " میباشند.
  قرار است به تاریخ نهم اگست رییس جمهور روسیه با اردوغان در سنت پترزبورگ ملاقات نماید.متعاقبآ به تاریخ ۳۱ اگست بنابردعوت اردوغان ،ولادیمیر پوتین عازم ترکیه شده ویکجادر شهر انتالیا بازیهای دوستانه فوتبال میان تیم های ملی ترکیه-روسیه راتماشا خواهند نمود.
  برعلاوه ملاقات های دیپلماتیک میان دورهبر که منتج به از سرگیری تشریک مساعی اقتصادی بویژه در خصوص بزرگرترین پروژه لوله گاز"جریان ترکیه " و احداث نیروگاه آکویو "خواهد شد برای اعضای ناتو رنجش آور خواهد بود.از سوی دیگر پیشبینی کاهش قطب انرژی و امنیت آن نگرانی های شدیدی را در محافل المان ایجاد نموده است.
  همچنان تقابل وگرفتاری نظامیان هوادار گولن در ترکیه ظاهرآ باعث نگرانی آمریکای ها نیز شده‌ که درین خصوص
  Games R.clapperمدیر اطلاعات ملی آمریکا
  نگرانی خویش رادر خصوص وقایع کودتا اظهار نموده گفت :" تعداد زیادی از شرکایی ما، یا وظایف خود را از دست داده اند ویا زندانی شده اند."
  کلپر همچنان‌ میپندارد که روسیه از وضع موجود وسردی مناسبات میان غرب وترکیه سود برده ودر جهت ایجاد شگاف در پیمان اتلانتیک شمالی اقدام خواهد کرد،به همین رو ناتو اماده است تا در برابر خشم و غضب اردوغان از خود شکیبای تبارز داده تا مبادا تهیگاه جنوب شرقی خویش را درخط جبهه آنچه _«تهدید روسیه »تلقی میشود قراردهد.
  کارآگاه علوم سیاسی آلمان بنام Alexander Raher
  معتقد است که ترکیه هرگز کودتای دوم آمریکا را از خاطرش بیرون نخواهد کرد. هرگاه چنین پنداری بوجود آید که امریکا در عقب این کودتا(۱۶جولای) بود،آنچه که در کودتای سالهای هشتاد سده بیست اتفاق افتید وامریکا فرمان انرا صادر نمود،درین صورت خروج ترکیه از ناتو شاید از اجزای اجندای موجود باشد.
  نخست وزیر ترکیه ییلدریم در حال آماده سازی مواد برای اثبات دخالت گولن در کودتا و استرداد آن از ایالات متحده آمریکا میباشد،اما برای مقامات ترکیه کسب رضایت دولتمردان قصر سفید برای استرداد گولن مهم نیست.
  نخست وزیر ترکیه تهدید نمود در صورتی که ایالات متحده امریکا از استرداد گولن اجتناب نماید روابط دوجانبه دوکشور بطرز سریع سرد شده صدمه خواهد دید.او خاطر نشان ساخت : زمانی که ایالات متحده امریکا بعد از یازدهم سپتامبر به افغانستان حمله نمود به هیچ ثبوت یی نیاز نداشت.
  آگاهان امور به این عقیده اند که ترکیه بخاطر خستگی از برخورد های ریاکارانه غرب وعدم مساعدت اقتصادی انها که همیشه به تقاضاهای ترکیه نه گفته اند،به منظور ثبات اقتصادی خویش ممکن ایجاد روابط حسنه خود را با « سازمان همکاریهای اقتصادی شانگهای» ویا «انجمن اقتصادی شرق آسیا »آغاز نماید.
  ازمون بزرگی که در برابر پالیسی خارجی ترکیه قرار دارد عبارت از " سر" گولن میباشد.هرگاه امریکای ها از خواست ترکیه مبنی بر استرداد" اسلامگرای پنسیلوانیای"اجتناب نماید ،درانصورت چیزی دیگری برای اردوغان باقی نمی ماند جز اینکه به حسن روابط خویش با روسیه ادامه دهد.
  درحال حاضر ،خروج‌ترکیه از ناتو ظاهرآ باورنکردنی بنظر میرسد اما با توجه به اظهارات دیپلمات غرب:"آنچه که تصورش دیروز نمی رفت حال به واقعیت مبدل شده است. "گشایش پنجره برای خیزش ترکیه از پیمان ناتو به سرعت شتاب میگیرد.
  اردوغان با بازیهای متناقض خود با گولن میتواند به حیث «قطعه رانده شده » در درون ناتو مورد استفاده قرار گیرد.‌رییس جمهور ترکیه بر بنیاد نگاه کوته بینانه وحس خودخواهی که هنوز یک چهره یی موقت در سیاست جهانی محسوب میشود ،مگر زمان موجود برای او چنان اختصاص یافته است تا وی برای منفعت روسیه مورد استفاده قرار گیرد."قایق ترکیه" میتواند" شاه سفید" را مدد نماید تابرنده "گیم جهانی " شود
  برگردان
  عارف عرفان
  لندن

  اگست ۲۰۱۶
  مُشاطرة هذه المقالة على: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

  لا يوجد حالياً أي تعليق


   اكنون الأحد 24 يونيو 2018 - 18:30 ميباشد