نقش احمد سرور سفیر افغانستان در هند، در آستانه سقوط جمهوری افغانستان

  شاطر
  avatar
  admin
  Admin

  تعداد پستها : 7046
  Registration date : 2007-06-20
  20161102

  نقش احمد سرور سفیر افغانستان در هند، در آستانه سقوط جمهوری افغانستان

  پست  admin

  فرید منیر


  بخش دوم
  نقش احمد سرور سفیر افغانستان در هند، در آستانه سقوط جمهوری افغانستان
   
  عوامل وعلل سقوط جمهوری افغانستان بی شمار است؛ از جمله افراد تصادفی که براساس مناسبات فامیلی و رفاقت های شخصی به مقامات بالایی دولتی رسیده و مدت طولانی از اعتماد واعتبار زیاد وخاص برخورداربودند، در لحظات حساس و سرنوشت ساز، اولین کسانی بودند که از عقب بر نظام خنجر وارد و با "غنایم" فراوان، فرار را بر قرار ترجیح دادند. یکی از این اشخاص احمدسرور است که آخرین وظیفه اش سفیر کبیر افغانستان در هند بود و مستند به گزارش های کارمندان وزارت امنیت دولتی، در آستانه سقوط دولت وظیفه را بدون استیذان مرکز با مقدار پول زیاد و ده ها بکس رسیده از کابل، ترک نموده است.
  برای شناخت احمدسرور باید علاوه کرد که موصوف از اعتماد خاص مقام ریاست جمهوری برخوردار بود؛ چنانچه بر اساس یادداشت های نشر شده سلیمان لایق (که خود مهره مرموز دیگری در آن نظام بود)  زیر عنوان " آغاز بدون انجام"، که جریان مذاکرات هیات افغانی را با اشتراک سلیمان لایق و نجم الدین کاویانی در لیبیا با نماینده حزب اسلامی، غیرت بهیر و کریاب بازگویی نموده، چنین میخوانیم:
   « بهیر (غیرت بهیر نماینده خاص گلبدین): شارزدافر شما سرور (احمد سرور در سال 1989 شارزدافر افغانستان در لندن بود) در لندن به رفقای ما مراجعه کرده و خواسته بود که آقای دوکتور نجیب میخواهد با برادر حکمتیار در لیبیا، عراق، سوریه، طریش و یا سویس ملاقات کند. بعداً وقتی من  به لندن رفتم سرور در یک رستورانت با من ملاقات کرد و تقاضای داکتر را برای ملاقات با حکمتیار صاحب ابراز نمود. من بوی گفتم این ملاقات ساده نیست باید برای آن مقدمه چید و قبل برین ملاقاتی در قدمه های پایین صورت گیرد...» صفحه 17 کتاب ذکر شده
  در صفحه 19 کتاب ذکر شده آمده است: « بهیر: در لندن و جده با سرور همین تفاهم را بعمل آورده بودیم. او اطمینانداده بود که داکتر نجیب قدرت را تسلیم میکند.»
  و این هم متن تلگرامهای کارمندان اداره امنیت که از روی صفحات ۱۰۹۵ـ ۱۰۹۸ کتاب "از پادشاهی مطلقه الی سقوط جمهوری دموکراتیک افغانستان" باز نویسی و بر علاوه کاپی آن تلگرام ها نیز ضمیمه گردیده است:
  ***
  تیلگرام واردۀ مورخ ۱۸ـ۱ـ۷۱ شماره  ۱۹۵ از سفارت دهلی به مقام وزارت امنیت دولتی برای نیومن (سید ضمیر الدین میهن پور)
  به اساس اطلاع شنکر دریور سفیر:
  شب جمعه بر شنبه ساعت یازدۀ شب موترلاری داخل منزل سفیر گردیده یکتعداد بکس ها انتقال شده از کابل را در آن جابجا و پنج بکس اموال خویشرا نیز در آن جابجا نموده توسط نعمت بادیگارد محترم داکتر صاحب به جای دیگر انتقال دادند. قابل تذکر است که سفیر ویزۀ آلمان به اعتبار سه ماه را اخذ نموده است.                                                                                                     با احترام بریالی آرین
  موضوع از گزارش مقام محترم وزارت گذشتانده شد هدایت دادند، محل که بکس ها منتقل گردید تثبیت شود. امضاء نیومن (سید ضمیر الدین)
  ***
  تیلگرام وارده ۲۰ ـ  ۱ ـ۷۱ شماره ۲۲۰ از دهلی برای رفیق محترم نیومن:
  شب ۷ اپریل ۳۲ بکس آهنی دیگر توسط نعمت الله به جای نامعلوم انتقال داده شد. سفیر تمام لباس ها و اشیای زینتی اقامتگاه را بسته بندی نموده و هر لحظه امکان میرود که هند را ترک گوید. در چنین موقع ما چه باید کرد.
  مسئله دیگر چک بوک های دالری را نزدش خلاف مقررات اداری نگهداشته کارمندان سفارت که معاش نه گرفته اند نگران اند که چک ها بدون پشتوانۀ بانکی نباشد. آرین
  لطفا به هر قیمتی که میشود از سرقت اموال دولتی بدون ماجراجوئی جلوگیری شود. و جداً از نامبرده تقاضا گردد تا چک بوک های پولی سفارت را تسلیم نفر دوم نماید. نیومن (ضمیرالدین میهن پور)
  ***
  تیلگرام وارده ۲۰ ـ  ۱ ـ۷۱ شماره ۱۵۰
  عاجل و فوری از دهلی برای رفیق محترم نیومن:
  یک روز قبل از آمدن دوکتور شیربهادر در دهلی به تعداد ۴۵ صندوق های آهن چادر به اندازه های مختلف از آدرس ریاست جمهوری به ریزرویشن سفارت برای احمد سرور انتقال گردید. تا جاییکه معلومات بدست آمد این بکس ها حاوی ظروف قیمتی و اشیای دیگر بوده است. علاوتاً تا امروز به مبلغ سه و نیم میلیون کلدار پاکستانی از طریق احمد سرور برای رفیق شعیب و ولی الله و عبدالواسع جهت تبادله به کلدار هندی و بعداً به دالر تحویل داده شده که نمونه های آن نزد ما موجود است. قرار معلوم مقدار دیگری کلدار نیز نزد مذکور باقی است که آنرا از طریق اجنت های خارج سفارت در بازار آزاد تبادله خواهد کرد. اطلاع موجود است که مهاجرین و گروچهای مخالف از آمدن بکس ها و تبدیلی شیر بهادر اطلاع حاصل نموده اند و احتمال دارد بالای منزل سفیر غرض دستیابی به اموال حمله نمایند.
  ما سه رفیق اسناد اپراتیفی را با اسناد شفری در محل مصئون جابجا نموده ایم. هر زمانیکه خطر جدی متوجه گردد آنرا حرق خواهیم کرد.                                                                                                                                                                 لطفاً هدایت دهید ما در برابر این اقدام ناجوانمردانه آنها چه بکنیم با احترام.
  به گزارش مقام محترم وزارت رسانیده شد. آنچه میتواند هدایت داد. توجه جدی نمائید تا اموال وارده تشخیص شود. ثانیا با مذکور تماس گرفته و گفته شود آبرو و عزت جمهوری افغانستان را پایمال نسازند. ثالثاً توجه گردد تا مخالفین نتوانند به سفارت جمهوری افغانستان دست به تجاوز ببرند. امکانات ما را در میان تنظیم های مخالف آگاه سازید. نه آنطوریکه گویا ما موافق هستیم بلکه سفارت و بخصوص اسناد اپراتیفی ما از تعرض مصئون بماند. تن تن رفقا مسئول اند تا از امنیت شخصی خود و اسناد اپراتیفی نگهداری نمایند. من شخصا با رئیس جمهور محترم نجیب الله صحبت خواهم کرد تا با این افتضاء خاتمه دهند. از جانب محترم وزیر امنیت هدایت حاصل نمودم تا توجه شما را برای نظلرت دقیق به اعمال احمد سرور متوجه سازد. نیومن (ضمیر الدین میهن پور)


  جهت مطالعه دسايس پنهان و چهره هاي عريان به روی کتاب کلیک شود
    بخش اول جنگ جلال آباد

  مُشاطرة هذه المقالة على: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

  لا يوجد حالياً أي تعليق


   اكنون الأحد 24 يونيو 2018 - 18:36 ميباشد