برنامه ی ویژه تحت عنوان افغانستان 30سال بعد،آیا ما پیروزشدیم ویا شکست خوردیم؟

شاطر
    admin
    Admin

تعداد پستها : 6886
    Registration date : 2007-06-20
    20170226

برنامه ی ویژه تحت عنوان افغانستان 30سال بعد،آیا ما پیروزشدیم ویا شکست خوردیم؟

پست  admin

برگردان به فارسی : رفیق جیلانی گلشنیار
    بخش اول:
    برنامه ی ویژه تحت عنوان افغانستان 300سال بعد،آیا ما پیروزشدیم ویا شکست خوردیم؟

کانال یک تلویزیون فدراتیف روسیه،به نشررسانید.

کرین شاه نظروف ریژیسور وهنرمند مردمی روسیه گفت:
     دقیق ترین لحظه ی،خیانت دوم ایلسن آشکاراست.من با یکی از افسران کی گی بی که درزمان حکومت مجاهدین وظیفه ترجمانی داشت و به زبانهای پشتو وفارسی بطورکامل مسلط بودملاقات کردم،برایم اظهارنمود:«وقتی که ما کمک ها را به حکومت نجیب الله قطع نمودیم،دولت فروپاشید و نجیب الله به دفتر ملل متحد پناه برد،خواستم که با نجیب الله ملاقات کنم وبعضی از مسایل را به وی بگویم،به دفترملل متحد رفتم،نجیب الله به عقب پنجره آمد وبرایم گفت:من دیگر با شوروی ها کاری ندارم وروگشتاند ورفت.دو روز بعداز این دیدارم با نجیب الله ،طالبان وی را ازدفتر سازمان ملل متحد بیرون کشیدند واعدامش کردند.»
     این یک چیز واضح است که ما خیانت کردیم.همه می گفتند که دولت نجیب الله بعد از خروج قوای اتحادشوروی سقوط می کند وبه سرنوشت ویتنام گرفتار می شود.
     زمانیکه آمریکایی ها ازویتنام خارج شدند،سیگون سقوط کرد.لیکن دولت نجیب الله نه تنها سقوط نکرد بلکه بیش از سه سال مقاومت نمود.زمانیکه ما تمام کمک های اقتصادی ونظامی خودرا قطع کردیم،رژیم نجیب الله سقوط کرد.در اینجا اشتباه ما است که افغانستان را رها کردیم.به عقیده من این یک اشتباه بود ومن متیقن هستم که این یک دام شانی آمریکاییها بود که ما به آن گیرماندیم.
     مفهوم جنگ افغانستان،امروزبه همه آشکار شده است.تمام تلفات ما در آنکشوربیهوده نبود.اکنون غربی ها از افغانستان خارج می شوند،لیکن مردم افغانستان میدانند وبرخوردنظامیان ما را در حافظه دارند و رو می آورند به طرف روسیه.این بزرگترین افتخار است که از نظامیان ما به نیکی یاد میکنند.
     ترجمه:جیلانی گلشنیار
    مُشاطرة هذه المقالة على: Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking

لا يوجد حالياً أي تعليق

اكنون الإثنين 25 سبتمبر 2017 - 15:38 ميباشد