تکرار اشتباه در تاریخ

  شاطر
  avatar
  admin
  Admin

  تعداد پستها : 7022
  Registration date : 2007-06-20
  20170412

  تکرار اشتباه در تاریخ

  پست  admin  تکرار اشتباه در تاریخ 
   
  شنییده بودم که تاریخ گاه گاهی تکرار میشود ، بعضا با وقوع یک تراژیدی غم انگیز و برخی دیگر او.قات با عملکرد افتضاحی و مضحکه یی از تکرار وقایع گذشته . تاریخ افغانستان معاصر هردوی این گونه حالت ها را به تجربه گرفته است .
  اینکه چرا من چنین عنوانی را برای این نوشته اندک و ناچیز برگزیدم این بود که اخیرا من اظهارات مقتدی صدر روحانی با نفوذ شیعه عراقی را در رابطه با استعفای بشیرالاسد رییس جمهور سوریه در سر خبری رسانه های داخلی و خارجی مطالعه نمودم که در ان به نقل از بی بی سی امده بود که گویا « انصاف این است که اقای اسد پیش از انکه وقت بگذرد و پشیمانی ببار بیاید اقدام تاریخی و جانانه انجام دهد و از سر عشق به سوریه عزیز استعفایش را تقدیم کند ....» . وقتی من این مضمون را مرور مینمودم ، یادی از گذشته های تلخ و شیرین افغانستان عزیز و دوست داشتنی در استانه سقوط حکومت دوکتور نجیب الله فقید بیادم امد . در انزمان برخی از رهبران حزب وطن ( بقایای ح د خ ا ) بشمول خود دوکتور نجیب الله با زمزمه سرود های اشتی ملی به گوشهای مردم زحمتکش و رنجدیده افغانستان ترنم و نغمه سرایی می کردند . انها با میانجیگری سرمنشی وقت سازمان ملل متحد و مداخلات ماسکو و واشنگتن از بیرون و داخل کشور در همدستی با یکتعداد از تنظیم های جهادی اسلامگرا و با باور بیش از حد به نقش این سازمان که جز یک وسیله و لانه دیپلوماسی دزدان بدست امپریالیزم جهانی نبود و نیست ، زمینه های سقوط حکومت را فراهم ساختند . عده از رهبران حزبی و دولتی در انزمان با دریافت وعده ووعید هایی از بیرون از یکطرف و با تشویق و ترغیب تمایلات قومی و منطقوی از جانب دیگر با خیانت به مرام و اصول ایدیولوژیک و سیاسی خویش ، زمینه های زدوبند و توافق را با تنظیم های جهادی وقت در در داخل کشور جهت سقوط حاکمیت مساعد ساختند که این سقوط و پیامد های بعدی ان منجر به دور جدیدی از مداخلات و تجاوزات گسترده در افغانستان گردید که زخم خون چکان ان تا کنون ادامه دارد .
  انچه را که اسد و سایر رهبران سوریه در پیشاپیش این چالش در کشور شان به منصه اجرا قرار می دهند این است که انها مصمم بوده و با اراده قاطع در پهلوی مردم خود ایستاده و هیچگونه کرنشی را مبنی انجام معامله گری و تسلیمی بدون قید و شرط سوریه عزیز و دوست داشتنی به دشمنان خارجی و داخلی ان ( ارتش به اصطلاح ازاد سوریه ) از خود نشان ندادند و نمیدهند . ارتش ازاد سوریه که یک معجون مرکبی از تنظیم های اسلامگرای دهشت افگن همانند اسلاف افغانی شان میباشد به کمک و در تبانی با امپریالیزم امریکا سعی دارند تا حکومت اسد را سقوط دهند . این ارتش برخلاف وجه تسمیه ان یک ارتش اسارت و غلامی بوده که تمامی منابع مالی و نظامی ان از خارج تمویل میگردد .
  هر چند ساختار جیوپولیتیک افغانستان و سوریه از خود دارای تفاوتهای خاصی میباشند ، ولی با انهم وجوه مشترک درین هر دو در برخی از موارد به مشاهده میرسد و ان اینکه روحانیون اهل تشیع چون اقای صدر از لحاظ عقیدتی و مکتبی عوض اینکه در چپنین موردی در پهلوی رژیم اسد قرار بگیرند برعکس در ازای کسب امتیازات سیاسی در کرسی های قدرت در عراق همسنگران عقیدتی شانرا به سر خم کردن و تسلیم طلبی در برابر امپریالیزم امریکا تشویق میکنند .شاید هم یکی از دلایل ذیدخل درینمورد بهانه ایالات متحده امریکا مبنی بر استعمال سلاح های شیمیایی در سوریه از جانب اسد باشد تا بدین ترتیب بتوانند اذهان عامه را از لحاظ عاطفی در رابطه با جنایات جنگی ضد بشری بر علیه رژیم اسد هموار نماید .چنین ادعایی تا کنون از جانب اژانس بین المللی اتمی و کمیسیون انرژی اتمی ملل متحد طی یک اجماع عمومی مستقلانه تایید نگردیده است که خود تکرار انچه را که در عراق زیر بهانه موجودیت سلاح های بیولوژیکی درین کشور در استانه تجاوز امریکا بر حاکمیت ملی این کشور مستقل ، بیاد می اورد . این بود بهانه بی بنیاد ایالات متحده امریکا که اخیرا بطور یکجانبه بدون فیصله کانگرس این کشور و فیصله نامه شورای امنیت ملل متحد سوریه را تحت بمباردمان بیرحمانه هوایی قرار داد .

  تجارب تاریخی جنگهای افغانستان ، عراق و سوریه نشان میدهند که استعفای اسد درین لحظه خطیری از تاریخ سوریه و تغیر رژیم سیاسی ان کشور برخلاف ادعای اقای صدر انصاف نی بلکه یک بیداد و جفای تاریخی بر حق مردم این کشور است . انجام چنین عملی نی تنها منجر به قطع جنگ در سوریه نمیگردد بلکه حتی سبب ایجاد و تداوم هر چه بیشتر خونریزی خواهد شد . ان فرصت هایی را که ما در گذشته از دست دادیم نباید سوریایی ها از دست بدهند و این اشتباه تاریخی نباید بار دیگر تکرار شود
  مُشاطرة هذه المقالة على: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

  لا يوجد حالياً أي تعليق


   اكنون الجمعة 27 أبريل 2018 - 1:28 ميباشد