فرانسه در پرتگاه فروپاشی نظم کهن سیاسی

  شاطر
  avatar
  admin
  Admin

  تعداد پستها : 7022
  Registration date : 2007-06-20
  20170426

  فرانسه در پرتگاه فروپاشی نظم کهن سیاسی

  پست  admin


  فرانسه در پرتگاه فروپاشی نظم کهن سیاسی :
   
  برای اولین بار بطور بیسابقه و باور نکردنی در جریان انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ فرانسه از زمان ایجاد جمهوریت پنجم در سال 1958 و در واقعیت بعد از ختم جنگ جهانی دوم احزاب سنتی مسلط درین کشور یعنی حزب نامنهاد سوسیالیست و جمهوری خواه که همیش بطور نوبتی قدرت سیاسی را درین کشور مانند دول ارد اسیاب دست بدست تعویض مینمودند بعد از یکماهی از کشکمش های قدرت در روند اول کمپاین انتخاباتی حمایت خویش را از اقای امانول مکران یکی از بانکداران اسبق این کشور اعلان کردند .در واقع اقای مکران کاندید مورد نظر حزب سویالیست بود که من جزییات انرا در یکی از مضامین خویش که چند هفته قبل زیر نام « مسیر کنونی اروپا به ترکستان تباهکن منتهی میگردد » در رابطه با مشارکت جرمی حزب سوسیالیست فرانسه در پیوند با پروسه نظامی سازی این کشور با فراخوان برای جلب و احضار و نفر کشی نظامی جهت اتخاذ اماده گی برای جنگ میان ابر قدرتهای بزرگ به نشر رسانیده بودم ، به کاوش گرفته ام .
  احزاب فوق الذکر درواقع با پیکش نمودن گزینش اقای مکران صفشان را در برابر مرین له پن Marine Le Pen نامزد حزب فاشیستی جبهه ناسیونالیست فرانسه در روند دوم اراسته ساختند .
  هیچ یک از احزاب سنتی فوق الذکر نتوانستند از جریان روند اول جان بسلامت ببرند و پیشرفت قابل ملاحظه یی را در میان رای دهنده گان بدست اورند .این رویداد بیانگر است که نظم کهنه سیاسی در فرانسه دیگر در هم شکسته شده و متاسفانه جایش را برای یک ساختار جدید سیاسی که در گذشته از کوچکترین مشتری یی در بازار سیاست نداشت ، تعویض میکند که پیامد ان سیاست تقابل و جنگ افروزی در قاره اروپاست .
  یک نگاه کلی به گذشته نشان دهنده ان است که حزب به اصطلاح سوسیالیست فرانسه تحت نامزدی فرانسوا هولندی در انتخابات سال 2012 در برابر جمهوری خواهان بطور بیسابقه یی برنده شد . علت این پیروزی را در انزمان میتوان در وعده های میانتهی این حزب برای از بین بردن پروگرامهای به اصطلاح صرفه جویی حزب رقیب سیاسی اش حزب جمهوری خواه جستجو نمود .منظور از صرفه جویی و یا به عباره دیگر Austerity حمله بر بودجه و یا پروگرامهایی با سبسایدی عام المنفعه از جانب حلقات حاکم سرمایداری در فرانسه چون حفظ الصحه ، حقوق تقاعد و بازنشستگی ، تعلیم و تربیه و غیره میباشد که برای چاق نمودن جیب ثروتمندان این کشور عنوان میگردد که به قیمت شور بختی و بدبختی زحمتکشان فرانسه به منصه اجرا در میاید .زمانیکه حزب سوسیالیست قدرت را قبضه نمود در انوقت برخلاف تعهداتش در همدستی با این پروگرام مشارکت جرمی اش را با حلقات حاکم قدرت در فرانسه اعلام نمود و با این کار در واقع قبرش را بدست خودش حفر نمود . چنین موضعگیری نه تنها به حیات سیاسی فرانسوا هلندی خاتمه بخشید ، بلکه حتی نامزد حزب سوسیالیست را بنام بنات هامون Benoit Hamon نیز با ارا ناچیز 6.4 فیصد به انزوا کشانید .
  فرانسوا فیلین کاندید جناح راست حزب جمهوری خواه نیز ازین گزند در امان نماند .نامبرده با دوسیه اختلاس 880000 فرانک برای پر کردن جیب اعضای فامیلش با قبضه کردن وظایفی در کرسی های پارلمان فرانسه نتوانست به روند دوم راه یابد .
  انچه که درین میان از اهمیت بسزایی برخوردار است عبارت است از پروگرام صرفه جویی فرانسوا فیلین که بر بنای قطع و از بین بردن 500000 شفل و قطع 100 بلیون فرانک از مخارج عامه و پایان بخشیدن به 35 ساعت در هفته کاری ، بالا بردن سن تقاعد با زیر پا کردن تمامی لایحه وظایف کار در فرانسه به نفع سرمایداران این کشور ، میباشد که اب یخ یاس را بر دل ملیونها کارگر درین کشور پاشید .درین میان وضع به نفع حزب جبهه ملی که یک حزب فاشیستی نژاد پرست میباشد چرخید که ازین کشمکش بهره برداری نمود و با پیکش نمودن شعار های ناسیونالیستی بر علیه مهاجرین و خارجی ها « فرانسه برای فرانسوی ها » ، بسته نمودن سرحدات ، تلاش برای خروج از اتحادیه اروپا ، وعده ها جهت ایجاد کار ، سعادت اجتماعی و فراهم نمودن محلات رهایشی برای مردم ، این حزب علی الرغم ریشه های فایستی اش در روند اول انتخابات 25.5 فیصد ارا را برای نامزدش کمایی نمود .
  یکی از احزاب جناح دستچپی که بالنسبه خوب درخشید عبارت بود از " جنبش مقاومت فرانسه " با نامزدی جین لوک میلنکان بود که با بدست اوردن ارایی که در حدود 1.9 فیصد کمتر از له پن نامزد جبهه ملی بود به مرحله نهایی بر امد .
  در اختتام این نوشته نتیج گیری و ارزیابی مجله " در دفاع از مارکسیزم " را که در میان سایر رسانه های جمعی جهانی که تا حد معین عقلانی و درست تر چگونگی دورنمای جلوگیری از روند فروپاشی سیاسی را در جامعه فرانسه به تصویر گرفته است و نسخه ایرا نیز برای ان پیشکش میکند جالب به نظر امد که نقلا انرا اقتباس میکنم :
  « وظیفه مبرمی که در دستور روز حرکت چپ برای پیروزی در ریاست جمهوری به تاریخ 7 می قرار دارد این است که جنبش مقاومت فرانسه تقویت و مستحکم گردد .
  نی لیبرال ها با نامزدی مارکون ، نی هم نژادپرستی بنام له پن هیچگونه فردایی را برای زحمتکشان فرانسه نوید نمی دهند . در عوض یگانه راه بیرون رفت از بحران سرمایداری عبارت است از اعمار جنبش گسترده زحمتکشان و جوانان مجهز با با پروگرام اجتماعی تصاحب قدرت از کارفرمایان و بلیونر ها ، میباشد » .

  پایان
  مُشاطرة هذه المقالة على: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

  لا يوجد حالياً أي تعليق


   اكنون الأربعاء 25 أبريل 2018 - 4:55 ميباشد