خاطـرات و افـتخارات

شاطر
    admin
    Admin

تعداد پستها : 6984
    Registration date : 2007-06-20
    20180212

خاطـرات و افـتخارات

پست  admin

خاطـرات و افـتخارات
    ( بخش چهارم )
    در یک فامیل و خانوادۀ روستائی در ولسوالی زیبای جاغوری ولایت غزنی به دنیا آمده ام، پدر و مادرم همچنان همانند نیاکانم به کشاورزی و باغداری و دام پروری ماهر و مشغول بوده اند، یک دستگاه صنعتی بسیار بسیار ابتدائی و کلاسیک که از سلسلۀ نیاکان ما به میراث مانده است، این دستگاه صنعتی ( گینی ) از سنگ بزرگ و از نوع مخصوص خارا و از چوب های بسیار بزرگ و سخت و سنگین از نوع تنۀ درخت چیقو، درخت سیب و بادام و خینجک ساخته شده و در بعض قسمت ها ی آن افزار آهنین به کار برده شده و تمام این دستگاه سنگین به یک محوری میچرخند و به وسیلۀ حیوانات قوی مانند اسب، شتر یا گاونر دستگاه می چرخد و توسط انسان فنی به کار کنترول میشود، تا دستگاه به صورت خوب و فعال کار و چرخش نماید، حیوانات و انسانی که در این دستگاه کار میکنند بایست هر چهار ساعت بعد تبدیل شود و رفع خستگی نماید. محصول و بازدهی آن از مواد خام به مواد پخته بصورت درست آن تولید و پروسس گردد تا ضایع نشود، گوئی این دستگاه بسیار ابتدائی و کلاسیک گوئی از یک دوران تاریخی از قرن حجر به نیاکان من بمیراث مانده است، این دستگاه تولیدی چون بسیار سنگین و ابتدائی است خطرناک نیز است و با اندک بی احتیاطی ایجاد خطر مینماید. تیل بادام، تیل زغر، تیل شرشم، تیل کنجد، تیل تربک ، پنبه دانه، خنجک / شنی، خسته دانه ها و انواع حبوبات روغن دار ... و امثال آن توسط این دستگاه صنعتی تولید و استحصال می گردد، طفالۀ این مواد های خام و پخته را به نام کُنجاره یاد میکنند، و کُنجاره برای حیوانات بسیار مطلوب و لذیذ تر از "Pizza ایتالوی، از Hot Dog آمریکائ و از چلو کباب ایرانی و ..." است، و از این جهت است که مردم میگویند: " گاو پیر کُنجاره به خواب می بیند و بعض ها گفته اند شتر در خواب بیند پنبه دانه " گرچه حیواناتیکه در این دستگاه کار میکنند، واقعاً کار آنها سنگین است و امّا از لحاظ خوراکی ها و بویژه لذّت کُنجاره بسیار چاق و نیرو مند تر از حیوانات همتای خود هستند. گفته میشود این صنعت بیش از دوهزار سال قبل بنام Oil Ghani در هندوستان رایج بوده است.
    بنا بر آن پدران و نیاکان من، در تناسب به زندگی محلی و محیط و ماحول مردم آن زمان، واقعاً صنعت کاران دوران خود بوده اند، که علاوه بر شغل کشاورزی و باغداری و دام پروری صنعت گینی را نیز فعال داشتند و احتیاجات مردم نیز در همین موارد مرفوع میگردید، صنعت گینی مشتریان زیاد داشته، داد و ستد و روابط اجتماعی این صنعت کاران را با مردم پیوسته گسترش میداد. رویهمرفته از محصولات و درآمد مجموعی آن نیاز مندی های خود و آذوقۀ حیوانات خود را نیز فراهم میکردند، ودر این صورت پدران و نیاکان من در 12 ماه سال مشغول بکار تولیدی بوده اند، و این یک استعداد و تلاش استثنائی بوده است. در حالیکه سایر مردمان محل و اطرافیان آنوقت معمولاً چهار ماه یعنی از ماه قوس تا حوت و حمل بعلت سردی هوا و ریزش برف های زمستانی بطور مطلق بیکار و فارغ بودند. چون این صنعت کلاسیک مشتریان زیاد داشت، لذا درقلعۀ پدری من که بنام ( ده درویش ) یاد میشد چندین دستگاه گینی فعال شده بود، از این سبب بعضی ها آنرا قلعۀ گینی گران میگفتند. درین محله صنعت آهنگران و زرگران که اصالتاً از قبیله برادران شامول زی ( پشتون ) هستند نیز فعالیت دارند، آنها بنا بر جبر و تحولات زمان، زبان پشتو را از دست داه اند، پدران و نیاکان مان از دوره های مختلف تاریخ و از قرن های متمادی مانند براداران و همسایگان نیک در صلح و صفا زیسته اند، خویشاوندی، پلوان شریکی چشمه ساران مشترک، مساجد و ملای مشترک و سفرۀ مشترک داشته اند، مردم بیاد بود آن دوره ها با حیف و افسوس اشک میریزند و حسرت میکشند ...
    با رویکار آمدن دستگاه های ماشینری و تکنولوژی های جدید ومدرن، و اشتغال و مصروفیت های جدید، دیگر، آن دستگاه صنعتی کلاسیک آبائی و نیاکان من که از قرن حجر به ارث باقی مانده بود، فراموش و زیرخاک مدفون شده و هنوز هم در دل خاک نهفته و مدفون است.
    باغداری و کشاورزی محصول کار و اثر با افتخار دستان والدین گرامی من هنوز هم زیبائی و رونق منطقه در روستای پدری من است، والدین عزیز من هنگام طفولیت من به شهر کابل وارد میشوند و زندگی را از نو در این شهر آغاز مینمایند، چون حق و صلاحیت ملکیت بر اندک زمین و جایداد خویش از آنها گرفته شده بود دیگر به آن روستای آبائی خود بر نگشتند و فامیل من در شهر کابل ماندگار شد.

خاطرات و افتخارات
    ( بخش ششم )

من دیگر بزرگ مردی شدم نوجوان پر تلاش و با تحرک دیگر به حقوق و تنخواه کم تن دهی ندارم از تکبر و غالمغال خانم الیزابت هم خوشم نمی اید. در جستجوی کار بهتری بودم و در مسؤلیتهای فامیلی و خانوادگی بیشتر سهیم بودم، در کارهای خشت مالی و جغل اندازی نیز در حد توان خود میجستم، و سپس مدتهای برای یک شرکت تجارتی که دفتر آن در هوتل پلازا موقعیت داشت کار میکردم، صاحبان این شرکت تجارتی چند نفر شرکای بودند، مانند سید ایوب، گل آقا، شاه ولی و منگول که در عین حال هوتل پلازا نیز ملکیت آنها بود، قسمت کوچک از امور دفترداری این شرکت را به من محول نمودند و میگفتند خوشنویس هستم، گاه گاهی برای اجرای کارهای این شرکت تجارتی به شمال کشور ( قطغن زمین ) هم میرفتیم، این شرکت تجارتی پنبه دانه ( چیگت ) را به مقادیر بسیار زیاد به پاکستان صادر میکرد و مجموع پنبه دانه ( چیگت ) را با شرکت سپین زر قرارداد نموده بود، لذا ما معمولاً سه یا چهار نفر به نمایندگی از این شرکت تجارتی به مناطق مختلف شمال یعنی به تمام نمایندگی های شرکت سپین زر در بغلان، قندز، خان آباد، امام صاحب، دشت ارچی، شاروان، خواجه غار، دشت قلعه، ینگی قلعه، تالقان وغیره هر جای که نمایندگی های سپین زر موقعیت داشت میرفتیم و مدتهای در آن جا مشغول کار میشدیم، چگیت یا پنبه دانه به حضور داشت هیأت هر دو شرکت وزن و بارگیری میشد و مقادیر بسیار زیادی پنبه دانه در هنگر های بزرگ سپین زر در نمایندگی های مربوط از سالها قبل انبار شده بود، روی این قرارداد طی این همه مدتیکه ما به شدت در آن کار میکردیم شاید حدود بیش از یک هزار کامیون ( لاری ) بارگیری و به خارج صادر گردید، وظیفۀ من در تمام این دوره ها بارنامه نویسی بود که در سه کاپی ترتیب و امضا و مهر میشد و از اعتبار خاص برخوردار بود، هیچ کامیون بدون بار نامه و بدون نوبت حرکت کرده نمی توانست، این کاغذ کوچک بخط و نوشتار و امضای من که امضاء و مهر آمر شرکت را نیز با خود داشت، بنام بار نامه در امور گمرکی و ترافیک به مراتب بهتر و کار آئی تر از فرمان مجددی و غلام ربانی، کرزئی و عین و غین ها بود.

عمر گــذشت همچنان داغ و فــا ست زندگی 
     زحمت دل کــجا بریــم، آبلۀ پاست زنــدگی

دل به زبان نمی رسد، لب به فغان نمی رسد
     کس به نشان نمی رسد، تیر خطاست زندگی

این تصاویر، وضعیت نا هنجار بازار مارکیت و رکود اقتصادی دورانهای شاهان و امیران غدار و خود پرست که به زندگی قرون وسطائی شباهت دارد، این چنینی بود بازار و مارکیت کشور ما طی ادوار طولانی تاریخ

جهت مطالعۀ بخش قبلی بروی تصویرآن کلیک شود.

بخش اول

بخش اول

بخش اول

بخش اول

مُشاطرة هذه المقالة على: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

لا يوجد حالياً أي تعليق

اكنون الثلاثاء 20 فبراير 2018 - 9:58 ميباشد