قدم نورسيده ها مبارک

  شاطر
  avatar
  admin
  Admin

  تعداد پستها : 7051
  Registration date : 2007-06-20
  20080802

  قدم نورسيده ها مبارک

  پست  admin

  قدم نورسيده ها مبارک


  آنجلینا جولی: در زمان پدرم داده های هنرمند به جهان 80 درصد و زندگی خصوصی 20 درصد محصول را تشکیل میداد، حالا برعکس شده است.
  روشنگری. يکی دو هفته اول تابستان، دوره ی خبرهای خوب از مشاهير جهان سينما بود. هفتم ژوئيه بی بی سی خبر داد نيکول کيدمن هنرپيشه مشهور و گران قيمت هاليوود، دختری به نام ساندی رز به دنيا آورد. بی بی سی خوانندگان را مطمئن کرد:, رز و مادرش در سلامت کامل به سر ميبرند,... هنگام زايمان پدر بچه، کيت اوربان , در کنار نيکول حضور داشت ,... و پدر و مادر رز ,از داشتن اين دختر بسيار خوشحال هستند.,

  کمتر از يک هفته بعد خبر دارشديم دوقلوهای آنجلينا جولی و برد پيت دو هنرپيشه مشهورتر و محبوب تر هاليوود در بيمارستانی در نيس فرانسه متولد شدند، وباز بی بی سی ما را مطمئن کرد: , دختر و پسر دو قلوی جولی در سلامت کامل به سر می برند,... و اينکه , شوهر آنجلينا جولی در هنگام زايمان در کنار همسرش حضور داشت,... و آنها , برای دختر خود نام ويوين مارشلين و برای پسرشان نام ناکس لئون را انتخاب کرده اند,... آنها هم البته ازداشتن اين دو بچه خوشحال هستند و تعدادی گارد برای حفظ امنيت بچه ها بويژه از دست عکاسان استخدام کرده اند.

  اندکی بعد خبرهای خوب بازهم داغ تر شد. از جمله خانم ونسا ريچموند در 22 ژوئيه در سايت پروگرسيوهای آمريکا خبر داد دوقلوهای آنجلينا: , اگرچه... فقط چند روزه هستند، ولی برروی سر بی مو، با پوست چين و چروک دار و چشمان نيم بسته ی آنها يک اتيکت قيمت گذاشته شده است: 11 ميليون دلار برای يک عکس از دوقلو ها. بعضی ميگويند قبلا از اينکه رقابت بر سر خريد آغاز شود، اين رقم به 20 ميليون دلار خواهد رسيد.,

  امروز، 24 ژوئيه، خبرگزاری های ديگر گزارش دادند رقم از 20 ميليون دلار فراتر رفت.

  منحنی صعودی رشد قيمت در مورد اين کالای ويژه باورنکردنی شده است و با رشد بهای مواد غذايی رقابت ميکند. خانم ريچموند در مقاله نامبرده در بالا يادآوری ميکند در سال 1989 برای عکس نوزاد دختر الويس پريسلي، ليزا ماری پريسلی 100000 دلار پرداختند. تازه سر بعضی ها آن موقع سوت کشيد.

  حالا يک عکس از اين بچه ها که پدر و مادرهای عزيزشان هم اغلب سفير نيکويی سازمان ملل هستند، کالای ميليونی شده است و پدر و مادرهای آنها بر سر ده گان های بالای ميليون با رسانه ها چانه ميزنند. البته خودشان که نه، اين وظيفه پردرد سر را دفترها، نمايندگان و وکلای ستاره ها برعهده دارند. از جمله وکلای کريستينا آگيلرا و جنيفر لوپز، اولين عکس نوزادهای آنها را به ترتيب 1.5 ميليون دلار و 6 ميليون دلار فروختند. پس دوقلوهای ,جولی – پيت, رکورد تاريخ تاکنونی را زده اند.

  خانم ونسا ريچموند در جستجوی علت عطش مردم به سرفرو کردن در زندگی خصوصی مشاهير هنری و تلاش رسانه ها برای فرونشاندن اين عطش برآمده و دراين جستجو به 10 تئوری رسيده که برخی را خودش و دوستانش و برخی را روانشناسان و جامعه شناسان ارائه داده اند يا ترکيبی از ايندوست. در اين تئوری ها چيزهای دندان گيری هم ميشود پيدا کرد و ميتوان با مراجعه به اصل مقاله خانم ريچموند آنها را مطالعه کرد.*

  اما در جريان اين کنکاش، ريچموند به گفته ای از خانم آنجلينا جولی برخورده است: , در زمان پدرم، 80 درصد محصول داده های شما به جهان بود، 20 درصد هم زندگی خصوصی تان., جولی معتقد است حالا در زمان او اين رقم برعکس شده است. قابل ذکر است که پدر جولی خود هنرپيشه است و به جز اثر بجا ماندنی کابوی نيمه شب، بازی های به يادماندنی به عنوان هنرپيشه اول به سينما ارائه داده است.

  بگذريم، به هرحال خانم ريچموند با يادآوری گفته ی آنجلينا جولی به اين نتيجه رسيده که چون مشاهير در يافته اند 80 درصد پولی که به حساب آنها ريخته ميشود، بطور غير مستقيم از به بازار بردن زندگی خصوصی شان می آيد، بنابراين زندگی خصوصی خودشان را به کالا تبديل کرده اند. به قول خانم ريچموند , زندگی اين است ديگر.,

  چيزی که برای ما باقی می ماند ابراز خوشحالی از به دنيا آمدن حداقل چند نوزاد در اين دنياست که آنچنانکه حق هم بچه هاست در نعمت و عزت به دنيا آمده اند نه در نکبت و ذلت... و آرزوی سلامت و عمر دراز برای همه آنها – و اينکه قدر اين قاشق نقره در دهان را که با آن به دنيا آمده اند بدانند، و وقتی بزرگ شدند بدانند که درست همزمان با پخش دست و دلبازانه اخبار مربوط به مزايده نخستين عکس آنها، اخبار ديگری هم از صافی سانسور رد شده و شکسته بسته و حاوی ابهامات فراوان به گوش می رسيد. مثلا سازمان آمريکايی ,مادرجونز,، در همان زمان تولد آنها خبر داد که در ششم ژوئيه در افغانستان، بمب ها و راکت های آمريکايی يک مراسم عروسی را هدف گرفته و 47 شهروند غيرنظامی افغان را کشتند. 39 نفر از قربانيان زن و کودک بودند و عروس هم که آدم با توجه به شرايط بی اختيار تصور ميکند يک نگون بخت خردسال بود با آنها جان داد. دو روز قبل از آن يعنی در چهارم ژوئيه بمب های آمريکايی باز به جمعيت بی گناه ,اصابت نمود, و 17 افغانی را کشته و 9 تن را زخمی کرد. مقامات محلی به خبرنگار الجزيره گفتند بيشتر آنها زن و کودک بودند. امين محمد وزيردفاع افغانستان تاکيد کرد همه آنها شهروند غيرنظامی بودند. اما چند تن از آنها کودک بودند؟ نام آنها چه بود؟ پدر و مادرشان هنگام مرگ آنها کنارشان بودند؟ چه حالی داشتند؟ عکسی از آن ها بر جای مانده است؟ تولد آنها چطور بود؟

  البته هيچکس نميداند و دانستن اش، حتی اطلاع از کليات نه جزييات، گويا اهميتی ندارد، زيرا ژنرال آمريکايی گفت معلوم نيست آمريکا هيات تحقيقی برای بررسی اين قضيه درست کند و لابد , فرض کرد, همه آنها تروريست بودند و بر همين اساس هم يک بيانيه صادر کرد: ,امروز تعدادی از جنگجويان شورشی..., و همه رسانه های بزرگ انحصاری و همسو با نظام حاکم و رسانه های همدل با آنها، اين بيانيه را منتشر کرده و بازتاب دادند.
  آن اطلاعات مختصر در مورد بمباران عروسی را هم يک هيات تحقيق افغانی داد که زير فشار مردم تشکيل شده بود وبه زور در اخبار رسمی جا باز کرد.

  با توجه به اين اوضاع جادارد علاوه بر آرزوی سلامت و عمر دراز برای نوزدان معصوم ستارگان، اين آرزو را هم داشته باشيم که اين نوزادان وقتی بزرگ شدند، چشمان اکنون نيم بسته ی خود را کاملا باز کنند و اجازه ندهند رسانه های بزرگ انحصاری و همسوی حاکمان و قدرتمندان و پولداران، چشم و گوش آنها را بر واقعيت های اطراف چنان ببندند که گويا بی چشم و گوش از مادر زاييده شده اند. و آنگاه برای از ميان برداشتن بی عدالتی هايی جهانی که به آن چشم گشوده اند تلاش کنند، نه فقط مثل پدر و مادرهای شان از طريق سفير سمبوليک سازمان ملل شدن، يا به فرزندی گرفتن يک يا چند کودک، يا خيريه دادن... که حتی فقط دانستن حقيقت، به خاطر سپردن حقيقت، و بازتاب دادن حقيقت، بيش از به فرزندی قبول کردن صدها و هزارها کودک، وبيش از ميليون هادلار کمک خيريه، به بستن اين شکاف نکبتی کمک ميکند.

  آنچه که کودکان قربانی بی عدالتي، مقدم بر هرچيز از آن محرومند، صداست. چرا که نه فقط صدای خرد شدن استخوان های شان و صدای ناله های شان زير قدرت مهيب خبرسازی و جريان سازی رسانه های غول پيکر انحصاری خفه ميشود، بلکه آن صدايی که به انعکاس حقيقت و دفاع از حق اين کودکان برخيزد، بی ملاحظه تر از خود اين کودکان مورد خصومت و کينه توزی و زير ضرب قدرت های حاکم بر نظام و رسانه های همسو با آن قرار گرفته و با انواع تمهيدات به قرنطينه هول داده ميشود.

  بيهوده نيست که بسياری از اين کودکان، قربانی نيروهای تاريکی مثل بن لادن ها وطالبان ها و بنيادگرايان مرتجع از هر کيش و آئين ميشوند که در اين خلاء مهيب ناشی از سرکوب صدای مدنيت آزاديخواه، صاحب بلندگوهای قوی شده اند. اين وضع به نفع هردو ارتجاع، هم مدافعان وضع موجود هم واپسگرايان مدافع بازگشت به عصر تاريکی هم هست. بالاخره بايد کسانی گوشت دم توپ و طعمه بمب ها و موشک هايی باشند که با شتابی سرسام آور و با توانايی تخريبی روزافزون، در مقياسی انبوه توليد ميشوند و خريد و فروش و مخصوصا ,بکارگيری, شان ثروت های انبوه را، انبوه تر ميکند.

  شايد، علت کشش مردم به سر فروبردن در زندگی خصوصی ستارگان و معامله های ميليونی بر سر يک عکس از نوزادان خوشبخت آنها، نيز با اين وضعيت ارتباط داشته باشد. شايد اين زندگی ها و اين تصاوير يک آرزوی عمومی را بازتاب ميدهد. اين آرزو را که نوزادمان در شرايط نعمت به دنيا آيد نه در شرايط نکبت. شايد مردم تصوير آرزوی خود را در زندگی شاد ديگری مشاهده ميکنند.

  شايد، اين يکی از علل استقبال از اين عکس ها باشد، شايد هم نه.اما ترديدی نيست که برای بسياری از ما تولد هر نوزاد يادآور آن است اين حق همه نوزادان است که در جهانی عاری از فقر، خشونت، استبداد، جنگ و سلاح چشم به جهان بگشايند، شان انسانی شان محترم و عزيز شمرده شود و برای پيش روی در مسير يک زندگی آزاد و خلاق و برخوردار از همه حقوق انساني، دست ياری والدين و عزيزان و تمام جامعه را پشت خود داشته باشند.

  و همين يادآوری باعث ميشود که با مشاهده تولد هر نوزاد لبهای خود را به لبخندی بگشائيم و آرزو کنيم: مبارک باشد. مبارک برای همه کودکانی که امروز و فردا و فرداهای ديگر چشم به جهان می گشايند، برای دوقلوهای خانم آنجلينا جولی و نوزادان خانم ها کيدمن و لوپز هم.
  مُشاطرة هذه المقالة على: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

  لا يوجد حالياً أي تعليق


   اكنون الجمعة 20 يوليو 2018 - 3:17 ميباشد